Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Saldırıları İlk Çeyrekte 300 Milyon Doları Aşan Kayıp Yarattı

Yapılan araştırma bu yılın ilk çeyreğinde kripto odaklı saldırıların neden olduğu kaybı ortaya koydu. Detaylar şöyle…
Kripto Saldırıları İlk Çeyrekte 300 Milyon Doları Aşan Kayıp Yarattı
HABER GİRİŞ

Blockchain güvenlik şirketi CertiK tarafından yayınlanan rapor, yılın ilk çeyreğindeki kripto saldırılarından doğan zararı ortaya çıkardı. Zincir verilerine dayanan rapora göre bilgisayar korsanları 2023’ün ilk çeyreğinde 320 milyon dolardan fazla kripto paraya illegal olarak erişim sağladı.

Doğan zarar, sırasıyla yaklaşık 1,3 milyar dolar ve 950 milyon dolar zarar yaratan geçen yılın ilk ve son çeyreklerine kıyasa oldukça düşük seviyede.

CertiK’e göre, saldırılardan kaynaklanan düşük kayıp miktarı, bir bütün olarak kripto endüstrisi üzerinde etkisi olan, zincir dışında meydana gelen olaylarla bağlantılı olabilir. Buna Silvergate Bank ile ilgili sorunlar ve USD Coin’in sabitlenmesinin kaldırılması dahildir.

CertiK yaşanan saldırıların 139’unun BNB Chain üzerinde gerçekleştiğini bildirdi. Daha az sayıda olay yaşamasına rağmen, Ethereum ağı 221 milyon dolarlık kayıp yaşadı.

Geçen yılın 1. ve 4. çeyreğine göre çok daha düşük olmasına rağmen, 2023’ün ilk çeyreği yine de yüz milyonlarca kayıpla karşılandı. Bu kayıpların yüzde 60’ı son Euler Finance üzerinde yaşanan saldırıdan geldi. Protokol Mart ayında ani bir kredi istismarıyla hacklendi ve 195 milyon doların üzerinde kayıp yaşanmasına neden oldu.

GCM Yatırım Banner

Saldırıya uğrayan fonların sayısı ilk bakışta çok büyük görünse de, kaybedilen fonların büyük bir kısmı bilgisayar korsanlarıyla yapılan müzakereler yoluyla geri alındı. 4 Nisan’da Euler Finance, bilgisayar korsanıyla yaklaşık bir ay süren karşılıklı müzakerelerin ardından kaybedilen fonların yaklaşık yüzde 90’ını geri aldıklarını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.