Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Piyasasında Stablecoin’ler için 2021’den Beri Bir İlk!

CryptoCompare'in yayımladığı rapora göre kripto para piyasasında boy gösteren stablecoinler için 2021'den bu yana bir ilk yaşandı. Detaylar haberde;
Kripto Piyasasında Stablecoin’ler için 2021’den Beri Bir İlk!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto analitik firması CryptoCompare, kripto piyasasının önemli oyuncularından stablecoin’ler için bir rapor yayımladı. Raporda, piyasada yer alan stablecoinler’in toplam piyasa değerinin Şubat ayında 136 milyar seviyesine düştüğü belirtildi.

Stablecoinler’in toplam piyasa değerinde yaşadığı bu düşüş, Eylül 2021’den bu yana görülen en düşük seviyeyi ortaya çıkardı.

Stablecoin’ler 2021’den Bu Yana En Düşük Değerinde!

Stablecoinler’in toplam piyasa kapitalizasyonu Şubat ayında yüzde 0.68 oranında gerileme gösterirken, son dönemdeki düzenleyici önlemlerin stablecoinler’in performansını olumsuz etkilediği belirtiliyor.

CryptoCompare raporunda şu ifadelere yer verildi:

“Stablecoin’lerin toplam piyasa kapitalizasyonu Şubat ayı itibarıyla yüzde 0.68 gerilemeyle 136 milyar dolara düştü. Bu, Eylül 2021’den bu yana en düşük stablecoin piyasa değeri ve art arda on birinci aydır düşüşe işaret etti.”

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @CryptoCompare

Stablecoinler’in toplam pazar payı, Ocak ayındaki yaklaşık yüzde 12.31 seviyesinden şu an için yüzde 11.4’e gerilemiş durumda. Nisan 2022’den beri bu, onların en düşük pazar payı anlamına geliyor.

Rapora göre Tether’in (USDT) piyasa değeri 2 milyar dolar arttı. Rakam, 13 Şubat’ta BUSD/USDT işlem hacmindeki yüzde 676’lık artışla birleştiğinde, Binance USD’nin (BUSD) önemli bir kısmının USDT ile takas edildiğini gösteriyor.

Ayrıca, rapora göre BUSD’nin piyasa değeri, Paxos’un stablecoin basımını durdurmasından bu yana yüzde 18 düşerek 13.2 milyar dolara geriledi.

Bunun yanı sıra, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Paxos’a yatırımcı koruma yasalarını ihlal ettiği için dava açma niyetinde olduğunu bildirdi. Bildirime göre BUSD kayıtsız bir menkul kıymettir. BUSD, Paxos da dahil olmak üzere birçok borsada işlem görmekte.

Büyük Stabilcoinler’in Hareketleri

Şubat ayında USDT’nin stablecoin pazar payı yüzde 48.7’den yüzde 51.7’ye çıkarak Ekim 2021’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

SEC’in BUSD’ye karşı hamlesinin ardından, Paxos’un stablecoin’lerinde önemli çıkışlar yaşandı. Bu, BUSD ve Pax Dollar’ın (USDP) piyasa kapitalizasyonlarının sırasıyla yüzde 15.8 ve yüzde 24.37 düşüşle 13.3 milyar dolar ve 729 milyon dolara gerilemesine neden oldu.

Sonuç olarak Tron DAO (USDD), yedinci en büyük stablecoin olarak USDP’yi geçti. USDD’nin piyasa değeri Şubat ayında yüzde 0.57 artarak 724 milyon dolara yükseldi.

Tether’in USDT’si ve TrueUSD (TUSD), piyasa değerleri sırasıyla yüzde 3.85 ve yüzde 2.31 yükselişle 70.4 milyar dolara ve 968 milyon dolara çıktığından BUSD’deki düşüşten fayda sağlamış olunabileceği belirtiliyor.

Öte yandan, USD Coin’in (USDC) piyasa değeri yüzde 1.76 düşüş göstererek 41.4 milyar dolara geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.