Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Piyasasında Sert Hareketler: Bitcoin Son Bir Yılın Zirvesini Gördü

Ripple davasında yaşanan gelişme ile paralel olarak, Bitcoin ve altcoinlerde sert yükselişler görüldü. Ayrıntılar geliyor…
Kripto Piyasasında Sert Hareketler: Bitcoin Son Bir Yılın Zirvesini Gördü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bitcoin son günlerde 30.000 dolar yakınlarında konsolide oluyordu. Benzer fiyat hareketleri kripto para piyasasının büyük bölümü için söz konusu. Ripple davasında yaşanan yeni bir gelişmenin etkisiyle XRP’de büyük bir yükseliş meydana gelirken, Bitcoin ve altcoinler hareketlendi.

Bitcoin 31.800 dolara çıkarak son bir yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ethereum 2.000 doları aşarken, XRP ise yüzde 80’e yakın artışı ile piyasadan ayrıştı. BTC yazım itibarıyla 31.300 dolar yakınlarında işlem görüyor. Kripto para piyasasının toplam değeri an itibarıyla 1.26 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Ripple kararı, ABD’li bir yargıcın XRP tokenlerinin borsalarda ve algoritmalar aracılığıyla satışının yatırım sözleşmeleri teşkil etmediğine karar vermesinden sonra en azından geçici olarak teşvik etti. ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi ayrıca, tokenlerin kurumsal satışının federal menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğine karar verdi.

Gelen bu karar sonrası XRP an itibarıyla 0,78 dolar seviyesinden işlem görüyor. Altcoin yükseliş öncesi 0,47 dolar yakınlarında konsolide oluyordu. Piyasa genelindeki yükseliş hareketi, vadeli işlemler üzerinde tasfiyeleri artırdı.

Coinglass verilerine göre son 24 saatte 83 binden fazla yatırımcı likide edildi ve 290 milyon dolara yakın tasfiye gerçekleşti. En fazla likidasyon Bitcoin, Ripple ve Ethereum’da sırasıyla 64 milyon dolar, 61 milyon dolar ve 45 milyon dolar olarak gerçekleşti. Tasfiyelerin yüzde 75’e yakını kısa pozisyonlar üzerinde kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın