Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Pazarında Para ADA ve SOL’dan Çıkıyor! Nereye Gidiyor?

Kripto pazarında son dönemde paranın Solana ve Cardano gibi büyük altcoinlerden çıktığı görülüyor. Peki, nereye gidiyor? Detaylar haberde;
Kripto Pazarında Para ADA ve SOL’dan Çıkıyor! Nereye Gidiyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto piyasalarında son dönemde yaşanan ralli en az Bitcoin (BTC) kadar altcoinlere de fayda sağladı. Pazardaki dijital varlıklar, FTX kripto para borsası çöküşü öncesi seviyelerine geri dönüş yaparak bir boğa koşusunun başladığını işaret ettiler.

Bununla birlikte, piyasa bu yeni normale alışmaya başladığında, yatırımcılar daha küçük çaplı altcoinlerdeki olası fiyat hareketlerinden yararlanmak için daha büyük varlıklardan elde ettikleri kazançları hareket ettirmeye başladı.

Kripto Pazarında Dikkat Çeken Hareketler

On-chain veri toplama platformu Santiment’in yakın tarihli bir raporu, yatırımcıların parayı Cardano ve Solana gibi daha büyük kripto paralardan çıkarıp daha küçük sermayeli kripto para birimlerine taşıyor olabileceğini gösterdi. Bu, kripto sektöründen doğrudan para çekmek yerine bir fon rotasyonunun resmini çiziyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @santimentfeed

Santiment verileri Solana, Cardano ve Polkadot (DOT) gibilerince kaydedilen büyük kazançların artık daha küçük altcoinlere taşındığını belirtiyor. Söz konusu bu dijital paraların çoğu, piyasa değeri 300 milyon doların altında olan ilk 200 ve altındaki tokenler olarak nitelendiriliyor.

Fonların bu küçük altcoinlere döngüsü, adres etkinlikleri ile gösterilmektedir. Santiment tarafından paylaşılan tablo, bu dijital paraların adres faaliyetlerinde önemli bir artışı ortaya koymaktadır. En dikkat çekeni, daha büyük dijital paraların birçoğunun yeni yerel zirvelere ulaşmasıyla geçen haftadan itibaren küçük altcoinlerin hareketlerinde artış görülmesi oldu.

GCM Yatırım Banner

Hareketlenen Altcoinler Hangileri?

Raporda bahsedilen küçük hacimli paralar TRADE, RBN, SLP, PLSPAD, POND, MITX, MTH ve CBG’dir. Bunların çoğu gözden kaçan, pek fark edilmeyen dijital varlıklardır. Listenin en öne çıkanı olan Ribbon Finance (RBN), yalnızca 139.7 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olmakla birlikte son yedi günde yüzde 24 gibi çarpıcı bir artış gösterdi.

Santiment tarafından bahsedilen tokenlar, SOL ve ADA gibilerinin fiyatlarını hareket ettirmek için gereken miktarın sadece bir kısmı ile önemli bir hareket görebilecek kadar küçük çaplı. Bu durum, büyük miktarlardan küçük hacimli altcoinlere bu kazanç rotasyonunun devam etmesi halinde, söz konusu tokenlerın önümüzdeki günlerde olumlu hareket görebileceği anlamına gelmektedir.

Bununla birlikte, bu kadar düşük piyasa değerine sahip dijital paralar için, fiyatlarını yükseltmek kolay olduğu gibi, birkaç büyük el sahibinin satışlarıyla fiyatlarını aşağı çekmek de bir o kadar kolaydır. Kısacası hareketi takip eden yatırımcılar için iki ucu keskin bir kılıç haline gelmektedir. Bir yandan kısa sürede çok büyük kazançlar anlamına gelebilirken, diğer yandan hızlı bir şekilde para kaybına işaret edebilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Bununla ilgili iyi bir şey, sadece bir avuç dijital paraya odaklanmak yerine dikkatin dağılması olabilir. Bu altcoinler için cüzdan etkinliği arttıkça, yeni ilgiden fayda sağlayabilecek benzer fiyatlı altcoinlere yönelik keşifler tetiklenebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.