Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Pazarında Kritik Saatler: O Rakam 1 Milyar Doları Aştı

Tarihi zirvesine çıkmasının hemen ardından Bitcoin fiyatında yaşanan sert düşüş, 1 milyar doların üzerinde tasfiyenin ortaya çıkmasına neden oldu. Detaylar,
Kripto Pazarında Kritik Saatler: O Rakam 1 Milyar Doları Aştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Öncü kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) tüm zamanların en yüksek yeni zirvesini görmesinin ardından kripto piyasasındaki satış baskısı aralıksız sürdü. Bu süreçte kripto varlığın fiyatı 61 bin dolar seviyesine kadar gerileyerek pazarda 1 milyar dolardan fazla tasfiyeyi tetikledi.

Yatırımcıların aklındaki en önemli soru ise şu: Tüm zamanların en yüksek seviyelerinin ardından yaşanan şiddetli satışların ardından, BTC fiyatı ne kadar düşebilir?

Kripto analitik platformu Coinglass’tan alınan veriler, son 24 saat içinde 894 milyon dolar değerinde long ve 313 milyon dolar değerinde short olmak üzere toplamda 1,21 milyar dolarlık tasfiye gerçekleştiğini gösteriyor.

Kripto Pazarında BTC ATH'si Ardından Tasfiyeler Çoğaldı
Kaynak: CoinGlass

Bu durum, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak belirlenen 69.170 dolarlık yeni zirveye kısa bir süre için ulaşmasını takiben gerçekleşti.

Yine aynı süreçte 320 binin üzerinde tüccar tasfiye edildi. En büyük tek tasfiyenin Bitmex kripto para borsasında 11,35 milyon dolar değerinde bir LINK/USD işleminde gerçekleşmiş olması dikkatlerden kaçmadı.

GCM Yatırım Banner

Tüm bu gelişmeler ışığında yatırımcıların endişelerini hafifletecek türden açıklamalar da geliyor.

Sosyal medya platformu X’in popüler Bitcoin uzmanları, tarihi zirveleri gördükten sonra geri çekilmenin büyük ölçüde sağlıklı olduğunu ve bunun beklenen bir durum olduğunu ifade ediyor.

The Bullish Case for Bitcoin kitabının yazarı Vijay Boyapati, açıklamasında, BTC’nin ATH yaptıktan sonra geri çekilmesini son derece normal ve her döngüde görülen bir olay olarak nitelendirdi

Analist, önemli olan unsurları, psikolojik duvarın yıkılması ve gerçek fiyat keşfinin sonunda başlayacak olması şeklinde sıraladı.

Mike Alfred'in BTC Gelecek Beklentisi
Kaynak: X / @mikealfred

Bir diğer popüler isim Mike Alfred ise paylaşımında, “Bitcoin, 69 bin doların üzerinde düzeltme yaparak 65 bin doların biraz altına geriledi. Bu çok sağlıklı bir fiyat hareketi. Daha önce de söylediğim gibi bu döngünün kolay kısmı. Her dip satın alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

BTC fiyatı, haber yazımı itibarıyla 63 bin dolar civarındaki seyrini sürdürüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.