Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Pazarı Ağustos Ortasından Bu Yana Görülmemiş Seviyede!

Kripto para piyasasının değeri son 24 saat içinde yüzde 3'ün üzerinde artış yaşayarak Ağustos'tan bu yana görülmemiş seviyeye ulaştı. Detaylar haberde;
Kripto Pazarı Ağustos Ortasından Bu Yana Görülmemiş Seviyede!
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasasının değeri son 24 saat içinde yüzde 3 üzerinde dikkat çekici bir artış göstererek 1,12 trilyon dolar seviyesinin üzerine çıktı ve Ağustos ayının ortasından bu yana görülmemiş bir seviyeye ulaştı.

Öncü kripto para birimi Bitcoin (BTC) hafta sonu boyunca, 28 Eylül’de güçlü bir hareketle aştığı 50 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kalmayı başardı.

BTCUSD paritesi yüzde 4’lük kazançla yedi haftanın en yüksek seviyesi olan 28 bin 300 dolar seviyesine ulaştı.

“Kripto Pazarı Hareket Kazansa da Temkinli Olunmalı”

Kripto pazarının mevcut durumunu ve olası gelişmeleri değerlendiren analist Alexander Kuptsikevich, geçen haftanın sonundaki yukarı yönlü ivmenin aksine, gün içi rallinin şimdilik çok gergin olabileceği uyarısında bulundu.

Uzun bir yürüyüşün ardından fiyatın, teknik ve yatırımcı hissi açısından önemli olan 200 günlük hareketli ortalamaya (28 bin dolar) dokunduğunu, aşağı yönde 29 Ağustos’taki geri dönüşün tekrarının görülme riskinin bulunduğunu söyledi. Ancak bunun bir risk olduğunu ve şu an için ana senaryo olmadığını da vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin’in, Eylül ayını yüzde 4,1 artışla 27,1 bin dolardan kapatarak, yükselen dolar ve düşen S&P 500 ortamında beklenti içinde olunması zor olan yılın en kötü ayının mevsimsel eğilimini kırdığı bilgisini verdi.

BTC Ekim Ayında Nasıl Grafik Çiziyor?

Bunun yanı sıra geride kalan 12 yıl boyunca, Bitcoin’in Ekim ayını sekiz kez daha yüksek kapattığını; ortalama kazancın yüzde 29,6 ve ortalama kaybın yüzde 15,2 olduğunu belirtti.

Piyasa değeriyle en büyük 20 kripto varlık içinde haftalıkta en çok yükselen Solana’ya da (SOL) değinen isim, üst üste beşinci gün artışla getirisini yüzde 30’a çıkaran altcoinin 15 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını ifade etti.

Kripto Para Birimleri Top 10 Güncel Tablo
Kaynak: CoinMarketCap

50 ve 200 günlük ortalamaları aşarak, Pazar ve Pazartesi günleri yükselişini sürdürdüğünü söylerken “Bitcoin bir kez daha küresel piyasalar için risk duyarlılığının bir göstergesi haline geldiyse, Solana da Bitcoin için öncü bir gösterge haline mi geldi?” ifadesini kullandı. Bu arada SOL fiyatının, haber yazımı itibarıyla gün içinde 24,60 dolara kadar yükseldiğini belirtti.

Kuptsikevich, son dönemde sektörde yaşanan bazı önemli olaylara da dikkat çekti. Varlık yönetim şirketi VanEck’in, Ethereum Strategy ETF’nin lansmanından bahsetti.

Aktif olarak yönetilen ETF’in, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) tarafından düzenlenen Ethereum tabanlı uzlaşma vadeli işlemlerine dayanacağını; yeni enstrümanın, firmanın Kasım 2021’de piyasaya sürülecek olan diğer ürünü Bitcoin Strategy ETF’ine (XBTF) benzediğini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın