Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Para Düzenlemesinde Geri Sayım: İşlem Vergisi Alınabilir

Çalışmaların sürdüğü kripto varlık düzenlemesinde detaylar netleşmeye devam ediyor. Belirli bir kazanç üzerinden işlem vergisi alınabileceği belirtildi. Detaylar şöyle...
Kripto Para Düzenlemesinde Geri Sayım: İşlem Vergisi Alınabilir
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bir süredir kripto varlıklara yönelik düzenleme çalışmaları yürütülüyor. Yakın zamanda Meclis’e gelmesi planlanan düzenleme ile ilgili yeni detaylar ortaya çıkıyor.

Kripto sektörüne ilişkin çalışma Ekonomi Koordinasyon Kurulu sonrasında yapılan toplantılarda da gündeme geldi. Düzenleme kapsamında kripto varlıkların tanımlanıp işlem vergisi alınması planlanıyor. Buna ek olarak denetlenebilirlik ve şeffaflığın sağlanması amaçlanıyor.

Kripto para piyasasının yasal zemine oturtulması için hazırlıklarda sona gelinirken bu varlıklar ile kara para aklanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor. Düzenleme ile kripto para işlemi yürüten borsaların denetlenebilir ve şeffaf hale getirilmesi amaçlanırken, ilgili platformlardan sermaye şartı ve kuruluş sürecinde teminat istenecek.

Kripto varlıkların ihraç ve dağıtımı, alım satım yapanların uyacakları ilkeler düzenleme kapsamında belirlenecek. Faaliyet gösteren şirketlere alt yapı çalışmalarını tamamlamaları için süre tanımlanacak.

Düzenleme ile kripto varlıklara hangi şartlarda hukuki nitelik kazandırılması planlanıyor. Bu varlıkların belirli bir şifreleme ve algoritma üzerinden tanımlanması da yasa teklifinde yer alacak. Kripto varlıkların şifrelerinin kime ait olduğu net ifadelerle yasada yer alacak.

GCM Yatırım Banner

Dünyadaki duruma bakıldığında, Avrupa Parlamentosu geçen yıl vergi alınmasına yönelik kararı onaylamıştı. Almanya’da 600 euro üzerinde değerler için kazanç vergisi uygulanırken, İsveç’te kripto vergisi kapsamında yüzde 30’a varan oranda kesinti yapılıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.