Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Para BONK Çılgınlığı Sürüyor! Fiyatı Neler Bekliyor?

Solana blok zinciri tabanlı kripto para birimi BONK hiç kuşku yok ki son günlerin en çok konuşulan dijital varlıkların başını çekiyor. Detaylar haberde;
Kripto Para BONK Çılgınlığı Sürüyor! Fiyatı Neler Bekliyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2021’de tüm zamanların en yüksek kripto para birimi fiyatlarının görülmesi, 2022’deki Luna patlaması ve sonrasında FXT gibi sayısız kripto işletmesinin iflasının ardından kripto sektörü yeni yılın ilk günlerinde bir meme coin’i konuşuyor. Solana ağında başlatılan ve 25 Aralık’ta piyasaya sürülen meme kripto para birimi Bonk Inu (BONK), sahnedeki yerini çok konuşularak aldı.

Kripto varlık, yaklaşık 41.5 trilyonluk dolaşımdaki token arzına sahip ve yaklaşık 63 milyon dolarlık bir piyasa değeri toplamayı başardı.

BONK, Piyasa Değerinin 204 Milyon Dolara Yükseldiğini Gördü

Kripto para birimi topluluğu, Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu’nun (SHIB) başarısını taklit etmeye çalışan bir dijital varlık olarak nitelendirilen ve bugünün en büyük altıncı meme tabanlı kripto varlığı olan yeni bir kripto parayı tartışıyor.

BONK geliştirme ekibine ve tek sayfalık whitepaper olarak tanımlanabilecek one pager’a göre dijital varlık, Solana ağında oluşturulan köpek temalı ilk meme token olup, toplam arzın yaklaşık yüzde 50’sinin airdrop ile Solana topluluğuna dağıtılacağı duyuruldu.

Airdrop ile SOL Fiyatı Sert Yükseldi

Söz konusu airdrop, projenin Sam Bankman-Fried, Alameda Research ve FTX ile eski ilişkilerinden kaynaklanan olumsuzluklarla uğraşmasının ardından son zamanlarda Solana’nın (SOL) fiyatını neredeyse uçurdu! Airdrop’a hak kazanmak için belirtilen koşullar, Solana topluluğuna hitap ettiği için yatırımcılar SOL token biriktirmeye başladı ve bu ilgi doğal olarak SOL fiyatında yükselişi beraberinde getirdi.

GCM Yatırım Banner

Yine whitepaper’a göre “Bonk’a katkıda bulunanlar, toksik ‘Alameda’ token ekonomisinden bıkmıştı ve herkesin adil bir şans elde ettiği eğlenceli bir memecoin oluşturmak istediler.”

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Peki, BONK meme token dağıtımı ne şekilde gerçekleşti? BONK dağıtımı bazı kısımlara bölündü ve yüzde 20’lik en büyük dilimi Solana ağındaki NFT koleksiyoncularına gitti.

Erken dönem OpenBook yatırımcıları yüzde 15’lik kısma hak kazanırken, yüzde 10’luk dilim Solana sanatçı ve koleksiyonerlerine dağıtıldı. Geri kalan yüzde 5’lik dilim ise Solana geliştiricileri arasında paylaştırıldı.

BONK, ilk olarak 29 Aralık 2022’de token başına 0.000000086142 dolardan işlem görmeye başladı. Ve 5 Ocak 2023 itibarıyla BONK başına 0.00000487 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine (ATH) sıçradı. Ancak 24 saat sonra yani 6 Ocak’ta, tokenin ATH’sinden bu yana yüzde 67.9’luk düşüş görüldü.

BONK Yakımı Gerçekleştiriliyor

Kripto varlığın piyasa değeri 204 milyon doların üzerine kadar çıkmayı başardı. BONK’un bugün yaklaşık 41.5 trilyon dolaşımdaki arzı varken, bir archive.org anlık görüntüsüne göre bu rakam, bir zamanlar 56.02 trilyon civarındaydı. BONK ekibine göre SHIB gibi BONK token yakımı kıtlık yaratmak için gerçekleştiriliyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CoinCarp

BONK ekibi, geçen gün 5 trilyon meme tokenın imha edildiğini söyledi. Ayrıca, 110.017 BONK sahibi var ve coincarp.com verileri, ilk on sahibin arzın yüzde 36.81’ini kontrol ettiğini gösteriyor.

20 BONK sahibi, arzın yüzde 46.31’ine hükmediyor ve BONK’un yüzde 58.32’si en zengin 100 Bonk Inu adresi tarafından tutuluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.