Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kripto Hisseleri Yılın Son İşlem Gününde Sert Düştü

Kripto para sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetleri, yıl sonu satışları ile beraber kayıplarını artırdı. Ayrıntılar haberde...
Kripto Hisseleri Yılın Son İşlem Gününde Sert Düştü
HABER GİRİŞ

Kripto para piyasası bu yılı yükseliş eğilimi ile geçirirken, bu durum sektörde faaliyet gösteren şirketlerin hisselerinde de kendisini gösterdi. Yılın son işlem gününde ise söz konusu hisse senetlerinde satış baskısı hakimdi.

ABD’de listelenen kripto para birimiyle ilgili şirketlerin hisseleri, yatırımcıların 2023’teki patlayıcı yükselişin ardından yılın son işlem gününde kar elde etmesiyle Cuma sabahı yoğun bir şekilde satıldı.

Kripto borsası Coinbase hisseleri (COIN) Cuma gününün ilk saatlerinde yüzde 8 düşerken, hazinesinde yaklaşık 6 milyar dolarlık BTC bulunan MicroStrategy’nin hisseleri neredeyse yüzde 7 düştü.

Nasdaq’da listelenen bitcoin madencileri Marathon Digital Holdings (MARA) ve Riot Platforms (RIOT), yüzde 10’un üzerinde değişen daha da büyük kayıplara uğradı. DCleanSpark (CLSK) ve Hut 8 (HUT) gibi madencilik şirketlerinde ise yüzde 20’ye yakın düşüş görüldü.

Satış dalgası yatırımcıların 2023 için karlarını kilitlemeleri nedeniyle desteklendi. Bitcoin fiyat yükselişinin ABD’de beklenen spot bazlı ETF onayı öncesinde kendisini gösterdi. Kripto para birimi yıl içerisinde 44.000 doların üstü seviyeyi test etti ve yıllık bazda yüzde 150’den fazla getiri sağladı.

GCM Yatırım Banner

BTC yazım itibarıyla 825 milyar dolar piyasa değerine sahip ve 42.100 dolar seviyesinden işlem görüyor. Dijital varlık Kasım 2021’de 69.000 dolara çıkmış ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Devam eden süreçte küresel piyasalardaki olumsuzluklar ve kripto sektöründeki ters rüzgarlar, BTC’de 15.000 dolar yakınlarına bir düşüşü beraberinde getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın