Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kremlin’den Rus Petrolüne Vergi Önerisi Hakkında Yorum Geldi

Kremlin Sözcüsü Peskov, ABD’nin petrolde vergi önerisi hakkında konuşarak, bunun Avrupa’ya daha fazla ödeme anlamına geleceğini söyledi.
Kremlin’den Rus Petrolüne Vergi Önerisi Hakkında Yorum Geldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Birliği, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya uyguladığı yaptırımların en etkili olanına hazırlanıyor. Rus petrolüne ihracat yasağı getirilmesi gündemdeyken, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Rusya’ya enerji bağımlılığından kurtulmak için hazırladıkları planı duyurdu.

REPowerEU adı verilen plan ile 2030 AB enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji hedeflerinin artırıldığı, 300 milyar Euro yatırım öngörüldüğü ve bunun yaklaşık 10 milyar Euro’sunun Rusya’dan yapılan sevkiyatları durdurmak için gaz, LNG ve petrol altyapısında eksiklikleri finanse etmek için kullanılacağı belirtildi.

Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov ise AB’nin Rusya’dan gelen petrol arzına vergiler getirmesi halinde, Avrupalıların daha fazla ödeme yapmak zorunda kalacağını söyledi.

Bunun sonucunda ise alternatif kaynaklar araması gerekeceğine dikkat çekti. Peskov, ABD’nin Rus petrolüne vergi koyma önerisi için “Bu bir ekonomik fizibilite meselesidir” yorumunu yaptı.

ABD Hazine yetkilileri dün yaptıkları açıklama ile bu hafta G7 maliye bakanları toplantısında Rusya’dan tedarik edilen petrole vergi getirmeyi teklif edeceğini bildirdi.

Bu önerinin Rus petrolüne tam bir ambargo fikrinden daha hızlı işleyen bir yöntem olabileceği düşünülüyor.

Yetkililer tarife mekanizmasının piyasada Rus petrolünün varlığını sürdüreceğini fakat Rusya’nın ihracattan elde ettiği geliri sınırlandıracağını belirtiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu