Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin: Ukrayna’nın Savunma Potansiyeli Sıfıra Yakın!

Kremlin sözcüsü, Rusya'nın Ukrayna'yı silahsızlandırma hedefi yolunda önemli derecede ilerleme kaydettiğini söyledi. Detaylar haberde;
Kremlin: Ukrayna’nın Savunma Potansiyeli Sıfıra Yakın!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kremlin’in bugünkü basın toplantısında Ukrayna’nın silah ve savunma gücüne dair ilginç açıklamalar geldi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’nın mevcut savunma potansiyelinin yanı sıra Avrupa ülkelerinden silah tedarikinin neredeyse sona yaklaştığını söyledi.

Açıklamada, Rusya’nın, Putin’in 10 ay önce Kiev’e karşı savaşı başlattığında ilan ettiği hedeflerden biri olan Ukrayna’yı “askerden arındırma” yolunda önemli derecede ilerleme kaydedildiğinin altı çizildi.

Peskov, Perşembe günü Ukrayna’nın savunma potansiyelinin sıfıra yakın olduğunu söyleyen Putin’in yorumları hakkında kendisine soru yöneltildiğinde, Rusya’nın askeri ilerlemesinin değerlendirmesini sundu.

Peskov: Ukrayna’yı Neredeyse Silahsızlandırdık

Ukrayna’yı silahlardan arındırma yolunda önemli ilerleme olduğu söylenebilir” diyen Peskov, ABD Başkanı Joe Biden’ın Putin’le görüşebileceği açıklaması ve Putin’in savaşın sonlanmasını istiyoruz sözleri hakkında ise şu ifadeleri kullandı:

“ABD ile bu konuya dair herhangi bir ön temas kurulmuş değil. Hiç kuşku yok ki her çatışma müzakere masasında sonlanır ve Putin de bu gerçeği defalarca dile getirdi. Ancak her şeyden önce Rusya Federasyonu’nun koyduğu hedeflere ulaştıktan sonra özel askeri harekatın en kısa sürede tamamlanması gerekiyor.

GCM Yatırım Banner

Peskov ayrıca Rusya’nın, Wall Street Journal’ın Kiev’in Şubat ayında sunmaya hazırlandığını bildirdiği bir Ukrayna barış planı hakkında bilgisi olmadığını söyledi.

ABD, Ukrayna’ya Desteğini Sürdürüyor

Ukrayna’nın kendi savunma potansiyeli ve askeri sanayi kompleksi son dönemde artan Rus füze saldırıları nedeniyle ciddi şekilde kesintiye uğradı. Ancak Batı, Ukrayna’ya on milyarlarca dolar değerinde silah yardımı yaptı ve ABD Başkanı Joe Biden bu hafta ülkeye bir ABD Patriot hava savunma sistemi sözü verip desteğin devam edeceğini taahhüt etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Reuters

Putin ise bu gelişme üzerine Patriot sistemini “oldukça eski” olarak nitelendirdi ve Rusya’nın buna karşı koymanın bir yolunu bulacağını söyledi.

Putin ayrıca Perşembe günü yaptığı açıklamada savaşı bir an önce bitirmek istediklerini ve bunun diplomatik yollarla olması gerektiğini söyledi.

ABD cephesi ise Putin’in müzakere etmeye istekli olduğuna dair kesinlikle sıfır belirti gösterdiğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.