Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kremlin Sözcüsü: Türkiye Kolektif Batı Ülkelerinden Farklı

Dmitriy Peskov, TürkAkım boru hattıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü ve dağıtım merkezinin ana hatlarının netleşeceğini duyurdu. İşte detaylar;
Kremlin Sözcüsü: Türkiye Kolektif Batı Ülkelerinden Farklı
HABER GİRİŞ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov bugün Türkiye’nin doğal gaz piyasasında sağlanacak konumu hakkında açıklamalarda bulundu. Peskov’a gazeteciler tarafından Türkiye’nin oluşacak konumunu suiistimali ile ilgili riskler bulunup bulunmadığı soruldu. Sözcü, çekinmek için bir gerekçe görmediğini belirtti.

Gaz ticaretinde küresel bir konjonktür olduğunu kaydeden Peskov, “Bunu hem Türk ortaklarımız hem de biz anlıyoruz ve kimse makul sınırın dışına çıkma niyetinde değil.” diyerek gelen soruyu yanıtladı. Ayrıca Türkiye’nin kolektif Batı ülkelerinden farklı bir tutum sergilediğine dikkat çekti.

Gaz tedariki konularının çeşitli temaslarda gündeme alındığını aktaran Peskov, Türkiye’nin arabuluculuk hizmetlerini kullanma fırsatını elinde tuttuğunu söyledi. Türkiye’nin Rusya ile ticari ve ekonomik ilişkilerini sürdürürken ulusal çıkarlarını gözettiğine işaret etti.

Rusya: Türkiye Batı Yaptırımlarına Katılmayarak Ayrışıyor

Türkiye’nin kolektif Batı’nın yaptırımlarına katılmadığını anımsatan Peskov, “Bu açıdan hem Türk halkı için hem de ikili ilişkilerimiz açısından olumlu bir şekilde ayrışıyor.” dedi.

Türkiye’de kurulması planlanan doğalgaz dağıtım merkezinin üzerinde çalışmaların devam ettiğini belirten Peskov, gaz satışının açıklığa kavuşması ile dağıtım merkezinin ana hatlarının netleşeceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Avrupa’da Çekya’dan Başka Ülkeler de Var

Peskov’a gazeteciler tarafından Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını yürüten Çekya’nın Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela’nın Rusya’nın Türkiye’de doğal gaz merkezi kurma önerisi hakkında yaptığı açıklama hatırlatıldı.

Jozef Sikela Türkiye’nin doğal gaz üssü olacağı haberleri gündeme gelmesinden sonra, “Avrupa bunun bir Rus gazı olduğunu bilecek. Avrupa’nın satın almamasını bekliyorum.” diyerek çağrıda bulunmuştu.

Sikela’nın yaptığı açıklamayı anımsatan gazeteciler, Peskov’a bu durumun Rusya ile Türkiye arasındaki doğalgaz merkezi görüşmelerini etkileyip etkilemeyeceğini sordu.

Gelen sorunun üzerine Peskov, “Sayın Jozef Sikela, Avrupa kıtasında Çekya’dan çok daha fazla sayıda ülke olduğunu ve onların farklı görüşlere sahip olabileceğini muhtemelen biliyordur.” dedi.

Türkiye’nin şu anda Rusya’dan en fazla gaz satın alan ülkelerden biri olduğunun bilgisini veren sözcü, Türkiye ve Rusya’nın şu anda en büyük gaz boru hattı olan TürkAkım ile bağlandığını ifade etti. Bu hattın gerektiğinde ciddi bir genişleme potansiyeline sahip olduğunu ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.