Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kredi ve Kart Ödemelerinde Takibe Düşenlerde Büyük Artış

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından aktarılan bilgilerde, kredi ve kredi kartı ödemelerinde takibe düşen sayısında büyük artış olduğu görüldü.
Kredi ve Kart Ödemelerinde Takibe Düşenlerde Büyük Artış
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından Temmuz ayına ilişkin bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödememiş gerçek kişi bilgileri açıklandı. TBB verilerine göre bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı Ocak – Temmuz döneminde gerileme kaydetti. Geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 15,4 oranında artış yaşandı.

Geçen yıl borcunu ödeyemediği için yasal takibe düşen bireysel kredi ya da kredi kartı sahibi kişi sayısı 156 binden bu yıl Temmuz ayında 180 bine yükseldi. Aylık bazda ise yüzde 52 oranında artış gerçekleşti.

Bireysel kredi kartı borcu nedeniyle yasal takibe alınan kişi sayısı Temmuz’da 96 bin 409 kişi oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu sayı 77 bin 747 olarak açıklanmıştı. Bireysel kredi borcundan dolayı yasal takibe giren kişi sayısı ise Temmuz’da 113 bin 925 kişi olurken, geçen yılın aynı döneminde 99 bin 896 kişi olarak açıklanmıştı.

TBB’nin raporuna göre Temmuz’da bireysel kredi kartlarını da içeren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacakları bir önceki yıla göre yüzde 26 artış ile 40 milyar TL olarak gerçekleşti. Yasal takibe düşenlerde yıllık bazda ise gerileme kaydedildi.

TBB yılın ilk 7 ayında, bir önceki yıl aynı döneme göre bireysel kredi veya bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısının yüzde 22 azalarak 752 bin kişi olduğunu bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu