Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Musluklarının Açılacağı Sinyali Geldi!

Merkez Bankası’nın faiz artırımlarına hız vermesiyle kapanan kredi musluklarının gelecek yıl açılabileceği sinyali geldi. Detaylar haberde;
Kredi Musluklarının Açılacağı Sinyali Geldi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, 2024 yılında finansal istikrarın sağlanmasıyla parasal aktarım mekanizmasının güçleneceği ve sıkılaşmada hafiflemenin yaşanabileceği öngörüsünü paylaştı. Dünya genelinde merkez bankalarının sıkı faiz politikalarından vazgeçmeye yakın olduğu görüşünü paylaşarak, yurt içinde ise yerel seçimlerin de tamamlanması ve siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasıyla risklerin en aza ineceği beklentisini dile getirdi.

Bu kapsamda bankacılık sektöründe de normalleşmenin yaşanabileceğine dikkat çekti. Gelinen noktada 20 yılın zirvesine ulaşan kredi faizlerinin ise mevduat faizlerinin üzerine gelmesini olumlu karşıladıklarını söyledi.

Parasal sıkılaşmanın 2024 yılına da yayılmasının büyümeyi sınırlayacağı çıkarımını yaparak, bankalara gelen kısıtlamaların ise hem ticari hem de tüketici kredilerini kapatabileceğine dikkat çekti.

DenizBank Genel Müdürü, “Yıl genelinde kredi büyümesinin enflasyonun altında kalmasını bekliyoruz. …Tüketici tarafında ise kredi kartı ve ihtiyaç kredisi tarafında artış bekliyoruz” dedi.

Mevduat Faizleri 2024’te de Üst Perdede Olacak

Bu yıl olduğu gibi 2024’te de TL’ye geçişi teşvik için mevduat hesaplarının desteklenebileceğini söyleyen Ateş, mevduat tarafında rekabetin sürdüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

DenizBank Genel Müdürü, “Özellikle KKM dönüşümünde TL mevduatın yükselen faizleri önemli bir etken. Enflasyonun yüksek seyretmesi ve buna bağlı olarak politika faizinin yüksek kalacak olması, mevduat faizlerinin önümüzdeki dönemde yüksek kalacağını gösteriyor” diye konuştu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın