Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Muslukları Açıldı! Otomotiv Sektöründe Rekor Kırıldı

ODMD'nin verilerine göre otomobil ve hafif ticari araç pazarında Kasım ayında tarihi rekor kırıldı. Kredi musluklarının açılmasının buna büyük bir etkisi olduğu belirtildi.
Kredi Muslukları Açıldı! Otomotiv Sektöründe Rekor Kırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD), Kasım ayına yönelik otomobil ve hafif ticari araç pazarı raporunu dün yayımladı. Buna göre otomobil ve hafif ticari araç pazarı yıllık bazda yüzde 39,8, otomobil satışları yıllık bazda yüzde 54,4, hafif ticari araç pazarı ise yüzde 2,3 oranında arttı. Ocak-Kasım döneminde satışlar yıllık bazda yüzde 60,08 artarak 1 milyonu geçti. Otomobil ve hafif ticari araç satışlarındaki bu tarihi rekorun taşıt kredilerinin büyük etkisi olduğu kaydedildi.

Konuya yönelik Ekonomim’e konuşan Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Zafer Başar, yükselen kur ve faiz koşullarına rağmen sektördeki kampanyalar ile Kasım ayında otomotiv pazarında tarihi bir rekora ulaşıldığın kaydetti.

Finansal kuruluşların kredi sağlama konusunda daha iyimser bir yaklaşım gösterdiklerini belirten Başar, filo alımlarının da devreye girmesiyle rekor bir pazar sonucuyla yılı kapatacaklarını bildirdi.

“Kurumsal Taşıt Kredileri Tam Gaz İlerliyor”

Taşıt kredileri konusunda uzman bir banka yöneticisi ise söz konusu veriler ışığında değerlendirmede bulunarak, Ekim 2022’den bu yana kredili araç alamayan kitlenin Kasım ayı itibarıyla harekete geçtiğini ve kurumsal taşıt kredilerinin tam gaz ilerlediğini söyledi.

Uzman, filo kiralama şirketlerinin yanında şahıs şirketleri ve küçük işletmelerin de alıma geçtiğini, bankalar 36 aya kadar da sabit faiz verdiğini ve taşıt kredi kullanımına ilginin 2024’te de devam edeceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Ekonomim Gazetesi’nde yer alan haberde satışlarda tarihi rekor gelmesinin 5 nedeni şu şekilde açıklandı:

“Araç bulunurluğunun artması ile ötelenen talebin devreye girmesi, yılın ilk yarısında otomobilin yatırım aracı olarak öne çıkması, yılın ikinci yarısında düşen talebe paralel markaların kampanya atağına geçmesi, son iki ayda fiyatların görece stabil kalması, kredi musluğunun açılmasıyla filo ve kurumsal alımların artması.”

Bu gelişmelerin aksine otomotiv sektörü temsilcileri 2024 yılında satışlarda ve hem bireysel hem de kurumsal tarafta talepte dikkat çeken bir daralma bekliyor. Ayrıca 2023 yılının 1 milyon 190 bin adede yakın bir sonuçla sonlanacağı, 2024’te ise otomobil ve hafif ticari araç satışlarının 800 bin ila 900 bin adet arasında olacağı öngörülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.