Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kuruluşlarından Hızlı Tren için 1,2 Milyar Euro Kaynak

Birleşik Krallık’ta düzenlenen imza töreninde Kayseri ve Yerköy arasındaki hızlı tren projesi için 1,2 milyar euroluk finansman sağlanacağı açıklandı. İşte detaylar;
Kredi Kuruluşlarından Hızlı Tren için 1,2 Milyar Euro Kaynak
HABER GİRİŞ

Kayseri ve Yerköy arasında hayata geçirilecek yeni hızlı elektrikli demir yolu hattının kredi sözleşmesi için imza töreni düzenlendi. İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosluğunda düzenlenen imza töreninde proje kapsamında 1,2 milyar euroluk finansman sağlanacağı duyuruldu.

Birleşik Krallık İş ve Ticaret Bakanı Kemi Badenoch, yüksek hızlı elektrikli demir yolu hattı kredi sözleşmesinin İngiltere ve Türkiye arasındaki güçlü ikili ilişkilerin güzel bir örneği olduğunu vurguladı.

İstanbul’u görmenin heyecan verici olduğunu ve buraya hızlı tren ile seyahat edilebileceğini dile getiren Badenoch, Kayseri ve Yerköy arasındaki proje için 1,2 milyar euroluk finansmanla büyük bir anlaşmaya tanık olduklarını söyledi.

Birleşik Krallık’ın büyük ölçekli bir ulaştırma projesinin güvence altına almak için Türkiye ile üçüncü kez birlikte çalıştığını kaydetti ve bunun ticari ilişki için büyük bir kanıt olduğunu paylaştı.

“Büyük İş Fırsatları Sunuyor”

Badenoch, büyük ekonomisi ve stratejik konumu ile Türkiye’nin Birleşik Krallık için büyük iş fırsatları sunduğunu ifade etti ve hızlı tren projesinin Türk müteahhitlik firmaları olan Doğuş İnşaat, Çeliker ve Özkar’ın ortak girişimi tarafından hayata geçirileceğini kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomiler İlişkiler Genel Müdürü Kerem Dönmez, Türkiye’nin kıtalar ve bölgeler arasındaki coğrafi konumu doğrultusunda uluslararası taşımacılığı desteklemek için çeşitli projeler yürüttüğünü belirtti. Finansmanı için imza atılan projenin Ankara, Yozgat ve Kayseri’yi birbirine bağlayarak yolcu ve yükler için güvenli, yüksek hızlı ve temiz bir ulaşım sağlayacağını aktardı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürü Yalçın Eyigün ise son 20 yılda ulaştırma sektöründe yapılan büyük yatırımlara dikkat çekti. Türkiye’nin her yerini önce birbirine, sonra da dünyaya bağlamaya devam edeceklerini bildirdi.

Projede Kimler Yer Alıyor?

UKEF, Avusturya, İtalya ve Polonya ihracat kredi kuruluşları ile İslami Yatırım ve İhracat Kredi Sigortası Kurumu (ICIEC), Ankara-Yerköy-Kayseri hızlı tren hattının Yerköy-Kayseri bölümü için 1,2 milyar euro finansman sağlayacak.

Mitsubishi UFJ Financial Group, yetkilendirilmiş lider düzenleyici kuruluş olarak finansmanın sağlanmasında rol alacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.