Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartında Büyük Risk! Vatandaşın Cebi Alarm Veriyor

Geliri yüksek enflasyon karşısında düşük kalan vatandaşlar kredi kartına yüklenmeye devam ederken, gelen son veriler tehlike çanlarının çalmaya başladığını gösterdi…
Kredi Kartında Büyük Risk! Vatandaşın Cebi Alarm Veriyor
HABER GİRİŞ

Mali sıkılaşma prensibi güden Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in tüketimi kısmak için kredi kartlarına sınır getirilmesi gerektiğini savunduğu günlerde vatandaşların hayatını idame etmek için kredi kartlarına göbekten bağlı olduğu gerçeği gözler önüne serildi. Geliri açlık sınırının altında kalan milyonlarca vatandaş enflasyona karşı hayatta kalmak için kredi kartlarına sarıldı.

Gelinen noktada bireysel kredi kartı borçları 18 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre kredi kartı borç stokunun toplam TL krediler içindeki payı son iki yılda iki katına ulaştı.

Bireysel kredi kartı borçlarının, toplam TL krediler içindeki payı geçen yıl yüzde 8,8 düzeyinde iken bu yılın ilk haftasında söz konusu oran yüzde 14,92’ye çıktı.

Vatandaşın Borç Riski Yüzde 150’nin Üzerinde Arttı

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) Kasım 2023 dönemi verilerinde, bankacılık sektöründe toplam bireysel kredi kartı borcu 1,1 trilyon TL’ye yakın oldu.

Geçen yıl 36,3 milyon kişinin bireysel kredi kartı borçlusu oluğu kayıtlara düşerken, kişi başı kredi riskinin 30 bin 109 liraya çıktığı görüldü.

GCM Yatırım Banner

2022 yılının Kasım ayında ise kişi başı bireysel kredi kartı riski yaklaşık 11,1 bin TL düzeyindeydi. Böylece 2023 yılına gelindiğinde bir yılda kişi başı borç riskinin yüzde 151 oranında arttığı görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.