Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Sınırlaması O Tarihte Gelecek!

Enflasyonla mücadele adımlarında tüketimi kısmak için ısrar edilen kredi kartı düzenlemesinin ne zaman geleceği sorusu yanıt buldu.
Kredi Kartı Sınırlaması O Tarihte Gelecek!
HABER GİRİŞ

Ekonomi yönetiminin enflasyonla mücadele kapsamında hedefe aldığı bir diğer konu başlığı olan kredi kartı kullanımına getirilecek sınırlamalar gün geçtikçe daha yüksek sesle konuşuluyor. Daha önceki açıklamalarında, “Dünyada kredi kartına taksit uygulayan tek ülkeyiz” diyen Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, tüketimi kısma ısrarına ayak uyduran yeni Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan’ın son açıklamaları da sürecin yaklaştığının sinyali oldu.

Yüksek enflasyona karşı düşük geliriyle ayakta kalmaya çalışan vatandaşların kredi kartlarına gelecek yeni sınırlamalarla ne zaman karşılaşacağı sorusuna ise bankacılık sektörü uzmanı olan Ekonomist Kerim Rota yanıt verdi.

Rota, çok az zaman kalan yerel seçimlere işaret ederek, kredi kartlarına yönelik olası düzenlemelerin sandıkların kapanmasıyla gelebileceğini söyledi.

Nisan ayından itibaren faizsiz taksitlendirme seçeneklerine kısıtlamalar gelebileceğini söyleyerek, “Örneğin, bir tişörte 500 lira vermek yerine beş taksit ile 100’er lira şeklinde ödemek cazip duruyor. Bu da tüketimi kışkırtabiliyor. Bu yüzden tekstil ürünlerinde faizsiz teklif edilen 6 taksit vb. seçenekler kısıtlanabilir” dedi.

En Etkili Yöntem Asgari Ödemenin Yukarı Çekilmesi

Kredi kartı düzenlemeleri kapsamında tüketimi kısacak en etkili yöntemin asgari ödeme tutarını yukarı çekmek olduğunu söyleyen Rota, “Çünkü düşük limitli kartlara sahip birçok kişi harcamalarını aydan aya takla attırarak ödüyor ve çok ciddi bir faiz yüküyle karşı karşıya kalıyor” dedi.

GCM Yatırım Banner

Limit azaltma düzenlemesinin ise yoksulluğa büyük darbe vuracağı uyarısını yaptı. Rota, kredi kartı düzenlemesinde özellikle gelir ve servet dağılımının önemli olduğunun altını çizerek, “Servet dağılımı göze alınmadan yapılacak her adım yanlış” diye ekledi.

Kredi Kartı Sınırlaması Enflasyonu Aşağı Çekmez

Ekonomi yönetiminin ısrarına rağmen kredi kartı kullanımında sınırlamaya gitmenin, savunulduğunun aksine, enflasyona etkisinin düşük bir düzeyde olacağını söyleyerek şöyle konuştu:

“Kredi kartına yönelik düzenlemelerin bu kadar ön plana çıkarılmasının gerekli olmadığını düşünüyorum. Enflasyona paralel bir faiz politikasının çok daha etkin olacağını düşünüyorum.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın