Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Kullanımı Temmuz’da Yüzde 138 Arttı

Enflasyonist ortamda kullanımı yayılan kredi kartlarında Temmuz ayında yeni bir zirve yakalandı. Toplam kart sayısı 372 milyon adede yaklaştı.
Kredi Kartı Kullanımı Temmuz’da Yüzde 138 Arttı
HABER GİRİŞ

Yüksek enflasyon ortamında bağımlılık yaratan kredi kartlarının kullanımı zirve yapmaya devam ediyor. Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) 2023 yılı Temmuz ayı verilerinde kart kullanımlarının yüzde 100’ün üzerindeki artışı yılın yedinci ayında da devam etti.

BKM verilerine göre Temmuz ayında kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar vasıtasıyla yapılan ödeme tutarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 138 arttı.

Son artışla birlikte kart kullanımı 752,5 milyar TL seviyesine ulaştı. Kullanılan toplam kart sayısı yıllık yüzde 18 artışla 371,9 milyon adedi buldu.

BKM açıklamasında, “Temmuz ayı itibarıyla Türkiye’de kredi kartı sayısı 109,8 milyon, banka kartı sayısı 181,1 milyon ve ön ödemeli kart sayısı 81 milyon adet oldu. 2022 yılının Temmuz ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 19’luk, banka kartı adedinde yüzde 14’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 24’lük artış yaşandı” ifadesine yer verildi.

Temmuz ayında kredi kartıyla yapılan ödemelerde yıllık büyüme oranı yüzde 149, banka kartında yüzde 96, ön ödemeli kartlarda yüzde 105 olarak kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Açıklamada, “Kredi kartları ile yapılan ödeme adetlerinde büyüme oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34, banka kartları ile yapılan ödeme adetlerinde yüzde 30 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödeme adetlerinde ise bu oran yüzde 27 oldu” denildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.