Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kredi Kartı Harcamaları İlk Çeyrekte Sert Arttı!

“Kartlı Harcamalar Analizi” sonuçları açıklandı. Vatandaşın kredi kartı ile yaptığı harcamalar zirveyi gördü. İşte detaylar;
Kredi Kartı Harcamaları İlk Çeyrekte Sert Arttı!
HABER GİRİŞ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Visa’nın üçüncüsünü gerçekleştirdiği ‘Kartlı Harcamalar Analizi’ yayımlandı. Kartlı harcamalar 2022 yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 85 arttı.

Kartlı Harcamalar Analizi’nde 2020-2022 yıllarının ilk 3 ayını kapsayan kıyaslama yapılıyor. Aynı zamanda İtalya ve İsveç ile ABD’nin harcama verileriyle Türkiye’nin verileri karşılaştırılıyor.

Buna göre  Türkiye’de 2021 ile başlayan normalleşme ile kredi kartı kullanımının arttığı gözlemlendi. 2021 yılında bir önceki seneye göre yüzde 55 oranında artış yaşandı.

2021-2022 yıllarının ilk çeyreği baz alındığında e- ticaret yüzde 90’a yükseldi ve temassız ödemeler 3 katına çıktı. Banka kartı harcamaları ise yüzde 118 büyüdü. Bu alanda devam eden büyümenin altındaki yapı taşlarının değişmediğine işaret etti.

2020 ve 2021 yıllık bazda kıyaslandığında ise kartlarla yapılan harcama tutarları, banka kartlarında yüzde 62, kredi kartlarında ise yüzde 47 büyüme kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Pandemi döneminde banka kartlarının temassız ve online alışverişlerde daha fazla kullanılmaya başlandığı belirtildi.

Türkiye’de Kredi Kartı Harcamaları Diğer Ülkelere Göre Daha Yüksek

Analizde İtalya, İsveç ve ABD verileri Türkiye ile karşılaştırılıyor. Buna göre Haziran 2021 sonrasında Türkiye kredi kartı harcamalarında belirtilen üç ülkenin üzerinde bir iyileşme trendine girdi.

Bu durum 2022 yılının ilk çeyreğinde de devam etti. Fakat Türkiye’de kart kullanımı  diğer ülkelere göre daha yüksek oranda arttı.

Tüm ülkeler aynı dönemde bir iyileşme trendine girdi. 2021 yılının ikinci yarısı itibarı ile harcamaların reel büyümeye geçmesi göze çarptı.

Kredi kartı harcamaları farklı sektörler kapsamında incelendiğinde pandemi kısıtlamalarından normalleşme sürecine geçilmesiyle kritik sektörlerde toparlanma eğilimi görüldü.

Pandemi döneminde özellikle yemek sektöründeki yaşanan düşüşte normalleşme ile ciddi bir toparlanma oldu.

Yüzde 85’lik Yükselme Oranı Çok İyi

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, analiz sonuçlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Çok güçlü ve dinamik bir KOBİ altyapısıyla değişen koşullara çok hızlı uyum sağlayabildiklerini söyledi. Bunun yansımasını e-ticaretin ve temassız harcamaların yükselişinden anlayabildiklerini belirtti.

Hisarcıklıoğlu, aylık kartlı harcamaların bir önceki yıla göre yüzde 85 oranında yükselmesi ve seyahat harcamaları ile yeme-içmede yüzde 200 üzerinde büyüme oranlarının çok iyi olduğunu söyledi.

Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’nin güçlü ödemeler altyapısı ve tüm sektörel oyuncuların hızlı adaptasyon kabiliyeti pandemi döneminde daha da belirginleşti. Biz de Visa olarak, tüm bu süreç boyunca ihtiyaçlardan yola çıkarak geliştirdiğimiz çözümlerle ekonomimize katkıda bulunmaya devam ettiğimizi düşünüyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.