Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kozmetik Sektörü Rekabet Kurumu’nun Merceğinde

Rekabet Kurumu, kozmetik sektöründe yer alan altı şirketi mercek altına aldı. Şirketler hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.
Kozmetik Sektörü Rekabet Kurumu’nun Merceğinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rekabet Kurumu, yaptığı ön araştırmanın ardından kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründe yer alan toplam altı şirket için soruşturma başlattığını ilan etti. Soruşturma başlatılan şirketler arasında; Avon Kozmetik, Farmasi Enternasyonel, Kosan Kozmetik, NAOS İstanbul Kozmetik, Pierre Fabre Dermo Kozmetik ve Yöntem Profesyonel Kozmetik yer aldı.

Soruşturma kapsamında, sektörde yer alan firmaların rekabeti etkileyecek faaliyetlerde bulunup bulunmadıkları incelenecek.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre adı geçen firmaların, “yeniden satış fiyatlarını tespit etmek ve internet satışlarını kısıtlamak” iddialarıyla ön soruşturma geçirdiği belirtildi.

Firmaların, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründeki faaliyetlerinde, 4054 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine soruşturma sürecine start verildiği açıklandı. Açıklamada bahsi geçen 4054 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesi şöyle:

“Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.”

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın