Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kozmetik Sektörü Rekabet Kurumu’nun Merceğinde

Rekabet Kurumu, kozmetik sektöründe yer alan altı şirketi mercek altına aldı. Şirketler hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.
Kozmetik Sektörü Rekabet Kurumu’nun Merceğinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Rekabet Kurumu, yaptığı ön araştırmanın ardından kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründe yer alan toplam altı şirket için soruşturma başlattığını ilan etti. Soruşturma başlatılan şirketler arasında; Avon Kozmetik, Farmasi Enternasyonel, Kosan Kozmetik, NAOS İstanbul Kozmetik, Pierre Fabre Dermo Kozmetik ve Yöntem Profesyonel Kozmetik yer aldı.

Soruşturma kapsamında, sektörde yer alan firmaların rekabeti etkileyecek faaliyetlerde bulunup bulunmadıkları incelenecek.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamaya göre adı geçen firmaların, “yeniden satış fiyatlarını tespit etmek ve internet satışlarını kısıtlamak” iddialarıyla ön soruşturma geçirdiği belirtildi.

Firmaların, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründeki faaliyetlerinde, 4054 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesini ihlal ettikleri iddiası üzerine soruşturma sürecine start verildiği açıklandı. Açıklamada bahsi geçen 4054 sayılı Kanun’un 4’üncü maddesi şöyle:

“Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu