Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kozanoğlu: Faiz Artırmak İyi Ekonomi Yönetmek Değil

İktisatçı Kozanoğlu, kredi taleplerinde ciddi yavaşlama olacağını söyleyerek talep yavaşlayınca işsizliğin artacağına dikkat çekti. İşte detaylar;
Kozanoğlu: Faiz Artırmak İyi Ekonomi Yönetmek Değil
HABER GİRİŞ

İktisatçı Hayri Kozanoğlu, Londra merkezli haber ajansı Reuters’a Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kozanoğlu, seçimlerin ardından tamamen değişen ekonomi yönetiminin faiz artışlarına başlamasını kaçınılmaz adım olarak nitelendirdi.

Faiz artırımlarının kaçınılmaz olduğunu savunan Kozanoğlu, artışların ekonominin iyi yönetildiği anlamına gelmediğini savunarak şöyle devam etti;

“Binayı yıktıktan sonra tekrar yapabilirsiniz, ama yıkmasanız daha iyiydi. Bugün hangi ekonomi yönetimi gelse ciddi bir fatura önceden çıkmıştı… Ama ‘bu kaçınılmazdı o zaman iyi yönetiyorlar’ demek durumunda değiliz.”

OVP Hedefleri İçin Dış Kaynak İhtiyacı Var

Açıklamalarında Eylül ayı başında açıklanan orta vadeli programa (OVP) da değinen Kozanoğlu, OVP’deki hedeflerin uçuk olmadığını belirtti. Ancak ciddi şekilde dış kaynak bulma ihtiyacı olduğuna ve bunun belirsizlik yarattığına vurguda bulundu.

Ortalama bir vatandaş için OVP hedeflerinin tuttuğu senaryoda bile işsizliğin arttığı, enflasyonun sürdüğü iç açıcı olmayan bir yol haritası sunulduğunun altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de en önemli sorunlardan birinin işsizlik olduğuna dikkat çeken Kozanoğlu, bu sebeple asgari ücretin düşük kalması durumunda bile insanların buna razı olacağı ortamın yaratıldığını söyledi.

Kredi Taleplerinde Ciddi Yavaşlama Olacak

Son çeyrekte faiz artışlarıyla kredilerin çok ciddi yavaşlayacağını öngörerek, talep yavaşlayınca da işsizlikte ciddi bir artış olacağını dile getirdi.

Söz konusu durumun istihdam sahibi olan vatandaşların üzerinde de baskı yarattığını kaydederek, “Yedek iş gücü ordusu olduğu için çalışan insanların da pazarlık gücü azalıyor” dedi.

Asgari ücretli olarak çalışma oranının inşaat, tekstil, lokanta gibi sektörlerde 2023’te yüzde 80’in üzerine çıkacağını tahmin eden Kozanoğlu, “2023’te Türkiye bir asgari ücretliler toplumu olacak ama işsizliğin artması da insanların asgari ücretten şikayet etme kapasitesini azaltacak.” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarıyla dikkat çeken Kozanoğlu, Türkiye’nin asgari ücretliler toplum olma özelliğinin 2023’ün ilerleyen bölümünde daha belirgin hale geleceğini yönünde görüş bildirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.