Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Koza Altın’dan 1,2 Milyar Dolarlık Rezerv Keşfi

Madencilik şirketi Koza Altın A.Ş., altın arama çalışmaları sonucunda 1,2 milyar dolar değerinde yeni altın rezervlerine ulaştı. Detaylar haberde...
Koza Altın’dan 1,2 Milyar Dolarlık Rezerv Keşfi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de altın çıkaran ve işleyen ilk Türk madencilik şirketi olan Koza Altın İşletmeleri A.Ş., altın arama çalışmaları sonucunda 1,2 milyar dolar değerinde yeni altın rezervlerine ulaştı.

Şirket, 31 Mart 2023’te yapılan KAP duyurusunda 2022 yılı Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) raporunda yıl içerisinde 206 bin ons altın üretilmesine rağmen mevcut rezervin 154 bin ons artış gösterdiği kamuoyuna duyurmuştu.

Bunun yanında Kayseri Kaşköy projesinde devam eden çalışmalar neticesinde, 31 Mart 2023 UMREK raporunda 614 bin ons altın potansiyeli yeni keşif kaynak olarak ifade edilmişti. Söz konusu çalışmaların kaynağı artarak piyasa değerinin yaklaşık 1,2 milyar dolara ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Bu keşfin 2024 yılında üretime geçilerek bilançoya katkı vermeye başlaması bekleniyor. Altın rezervi çıkarıldıktan sonra Himmetdede tesislerinde işlenecek.

Şirket ayrıca mevcut rezervlerine yenilerine eklemek için 200’e yakın ruhsatlı ve satın aldığı maden sahalarında çalışmalarını sürdürüyor.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.