Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Koza Altın’dan 1,2 Milyar Dolarlık Rezerv Keşfi

Madencilik şirketi Koza Altın A.Ş., altın arama çalışmaları sonucunda 1,2 milyar dolar değerinde yeni altın rezervlerine ulaştı. Detaylar haberde...
Koza Altın’dan 1,2 Milyar Dolarlık Rezerv Keşfi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de altın çıkaran ve işleyen ilk Türk madencilik şirketi olan Koza Altın İşletmeleri A.Ş., altın arama çalışmaları sonucunda 1,2 milyar dolar değerinde yeni altın rezervlerine ulaştı.

Şirket, 31 Mart 2023’te yapılan KAP duyurusunda 2022 yılı Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) raporunda yıl içerisinde 206 bin ons altın üretilmesine rağmen mevcut rezervin 154 bin ons artış gösterdiği kamuoyuna duyurmuştu.

Bunun yanında Kayseri Kaşköy projesinde devam eden çalışmalar neticesinde, 31 Mart 2023 UMREK raporunda 614 bin ons altın potansiyeli yeni keşif kaynak olarak ifade edilmişti. Söz konusu çalışmaların kaynağı artarak piyasa değerinin yaklaşık 1,2 milyar dolara ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Bu keşfin 2024 yılında üretime geçilerek bilançoya katkı vermeye başlaması bekleniyor. Altın rezervi çıkarıldıktan sonra Himmetdede tesislerinde işlenecek.

Şirket ayrıca mevcut rezervlerine yenilerine eklemek için 200’e yakın ruhsatlı ve satın aldığı maden sahalarında çalışmalarını sürdürüyor.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın