Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koza Altın Hisseleri Olumlu ÇED Raporunun İptaliyle Düşüyor

Çanakkale 1. İdare Mahkemesi, Koza Altın hakkında olumsuz bir karar verirken, borsada işlem gören hisseleri bu durumdan negatif etkilendi.
Koza Altın Hisseleri Olumlu ÇED Raporunun İptaliyle Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Koza Altın İşletmeleri A.Ş. bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) yaptığı açıklamada, Karapınar Projesine dair bir gelişmeyi duyurdu.

Çanakkale 1. İdare Mahkemesi’nin Çanakkale ili Merkez ilçesi Serçiler ve Terziler köyleri civarında yapılması planlanan Karapınar Altın Gümüş Madeni Projesi hakkında verilen ÇED (çevresel etki değerlendirmesi) olumlu kararının iptaline karar verdiği açıklandı.

Şirket daha önce söz konusu kararın iptal edilmesi ve yürütmenin durdurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı dava açmıştı.

Bugün yapılan açıklamada ise mahkeme tarafından verilen karara karşı şirketin temyiz yoluna başvuracağı söylendi. Gelişmenin ise 2022 üretim planını etkilemeyeceğinin altı çizildi.

Koza Altın hisseleri (KOZAL), bu gelişmeyle güne ekside başlayıp, kaybını genişletti.
Koza Altın Hisseleri %1,60 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirket hisseleri Pazartesi günü 137 TL’den kapanış yaptı. Haftanın ikinci işlem günü gününe 135,7 liradan başlayan Koza Altın hisseleri saat 10.31’de 134,90 seviyesinden işlem görüyor. Değişim oranı %1,61 eksiyi işaret ederken, gün içinde negatif yön beklentisi hakim.

Ak Yatırım günlük bülteninde son gelişmenin hisseleri olumsuz etkileyeceğini yorumladı. Her ne kadar şirket 2022 üretim beklentisini etkilemeyeceği yönünde açıklama yapsa da kurum analistleri, ikinci yarı yılda bu projeden 30 bin ons üretim katkısı beklediklerinin altını çizdi.

İşlemlerin başlamasıyla birlikte %2’ye yakın düşen hisseler haftalık bazda %6 pozitif bölgede tutunuyor. Değişim aralığı 118,20 – 138,90 şeklinde. Aylık dönemde 106,40 – 138,90 arasında hareket ederken, yatırımcısına %30 kazandırdı. Yıllık bazda ise %74 artış göstererek 76,75 ile en düşüğü, 155,20 ile en yükseği kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu