Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KOSGEB’den Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği Duyurusu

KOSGEB, afet bölgesindeki KOBİ ve sanayicilerin geçici barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği programını başlattı. Detaylar...
KOSGEB’den Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği Duyurusu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) tarafından afet bölgesindeki KOBİ ve sanayicilerin geçici barınma ihtiyaçlarını karşılama amacını güden “Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği” programı başlatıldı.

Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği ile Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerden etkilenen işletmelere 300 bin liraya kadar geri ödemesiz konteyner desteği verilecek.

Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği Programı Duyuruldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre “Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği”, deprem bölgesindeki yetişmiş iş gücünün farklı şehirlere göç etmesini önlemek amacıyla “İşletme Geliştirme Destek Programı” kapsamında hayata geçirildi.

Program, 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerden etkilenen il ve ilçeler özelinde geçerli olacak.

Program duyurusunda, olağanüstü hal döneminde alınmış olmak kaydıyla en fazla 10 adet konteyner için destek ödemesi yapılacağı; destek kapsamında temin edilen konteynerlerin bir yıl süresince satılamayacağı ya da devredilemeyeceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @TCSanayi

Küçük sanayi sitesi (KSS) veya organize sanayi bölgesi (OSB) yönetimlerinin uygun görmesi durumunda konteynerlerin yerinin değiştirilebileceği bilgisi verildi.

300 Bin Liraya Kadar Destek

Sanayicilerin, satın almış oldukları her bir konteyner için 30 bin lira geri ödemesiz destek alacağının belirtildiği açıklamada, 10 konteynerde üst limitin 300 bin liraya çıkacağı kaydedildi.

Ayrıca, deprem sonrasında konteyner alımı gerçekleştiren işletmelerin, desteğe daha sonra başvursa da destekten yararlanabilecekleri ifade edildi.

“Önemli Bir Sorunu Çözüyoruz”

Duyuruda, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklamalarına da yer verildi.

Önemli bir sorun olan geçici barınma konusunda KOSGEB ile yeni bir desteği hayata geçirdiklerini belirten Varank, kendi konteynerini alıp içinde kendisi yaşamak isteyen ya da içine çalışanını yerleştirmek isteyen KOBİ’lere konteyner başına 30 bin lira tutara kadar ve 10 konteynere kadar destek verdiklerini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.