Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Korku Endeksi VIX Tepe Noktalarda Gezerken %10 Primlenen Petrol ve Altına Bakış

Piyasalardaki korku seviyesinin tavan bölgelere ulaştığını teyit eden endeks, ani ataklı petrol ve güvenilir liman altına ayrıntılı bakış.
Korku Endeksi VIX Tepe Noktalarda Gezerken %10 Primlenen Petrol ve Altına Bakış
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Altın ABD Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınma söylemleri ve gergin ekonomik gelişmeler kaynaklı artan güvenli liman talebinde yükseliş göstermişti. Değerli metalde son 6 ayın tepe seviyelerinden hafif gerilemeler gözlemlense de 1.265 $ seviyelerinde destek bulunduğu yorumlanabilir.

Diğer tarafta ATR (14) indikatöründe düşük hareketli bölgesinde gözlenen XAU/USD paritesi 50 günlük h.o’sunda bulunan 1268 seviyesinin üzerinde olumlu bir görüntü oluşturuyor. Parite bugün %0.37’lik değerlenmesi ile 1.271,64 $ seviyelerinden işlem görmekte.

Tavan Yapan Korku Endeksi Gevşeme Göstermekte Zorlanıyor

CBOE Volatility Index Yüksek Seviyelerde Geçtiğimiz günlerde Powell’ın görevden alınması süreci ve daha öncesinde yetkililerin pazarı yatıştırmaya yönelik açıklamaları sonrasında piyasalardaki korkuyu ölçen VIX endeksi bu yılın şubat ayından bu yanan en yüksek seviyelerini (36,05) kaydetmişti.

Endeks hafif geri çekilme ile 29,93 seviyelerini görse de bugün %6.45’lik bir artış ile 32,37 bölgesinde hareket ediyor. Gün içi hareket marjlarını 31,18-32,68 bölgelerinde ve 1 yıllık değişimini %196,68 oranında bir artış ile kaydediyoruz.

CBOE Volatility Index VIX , (Chicago Board Options Exchange  Volatility IndeX)piyasalardaki tedirginliğin (korku) derecesini ölçen bir endeks olarak gözlemlenir. Endeks 1993 yılında çalıştırılmış ve dünyada takip edilen önemli göstergelerden biri haline gelmiştir. S&P  hisse opsiyon fiyatlarını kullanan VIX, opsiyon fiyatlarının piyasa volatilitesi ile ilişkisinden yola çıkarak piyasanın öngörülen dalgalanmasını belirmekte kullanılıyor.

GCM Yatırım Banner

Petrol Kısa Pozisyonların Zarar Kes Seviyelerde Kapanmasını Sağladı

Petrolün Ani Sıçraması Kısa Pozisyonlarda Zarar Kes Seviyeleriyle İşlem KapattırdıPetrol gösterdiği %10.0 civarındaki değerlenme ile 55,0 $/varil seviyelerine yükselmişti ancak %1.49’lik değer kaybı ile 53,66 $/v’den işlem görmekte. Emtiada vadeli tarafa baktığımızda 2019 Mart vade Brent’te 53,78 $ seviyesine gerileme (-%2,73) ve 2019 Şubat vade WTI (West Texas Intermediate) ise %2.45 değer kaybı ile 45,47 $/v’den işlem görmekte. WTI 50 günlük üssel hareketli ortalamasında bulunun 45,21 seviyesinin de üzerin hemen üzerinde gözlenirken indikatörleri tarafında pek de olumlu bölgede izlenmemekte.

Petrolde gözlenen bu ani atak short pozisyonda işlem taşıyan yatırımcının birden stop loss seviyelerinden işlemlerinin kapanmasına neden oldu. Emtia tarafında yine ters köşede kalan yatırımcılara kıyasla hisse senedi ve tahvil piyasalarında yükseliş tetiklenmiş oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.