Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Körfez’e Yakınlaşan ABD Bahreyn ile El Sıkıştı

Rus enerji arzının ikamesini sağlayacak yeni seçenekler üzerinde yoğunlaşan ABD, Bahreyn ile iş birliğini genişletecek yeni bir anlaşma sağladı.
Körfez’e Yakınlaşan ABD Bahreyn ile El Sıkıştı
Yorum

Bahreyn Veliaht Prensi Selman bin Hamed Al Halife ile bir araya gelen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın görüşmesinden iki ülkenin stratejik adımlarını belirleyecek yeni hamle geldi. ABD Dışişleri Bakanlığında görüşen Bahreyn Veliaht Prensi ile Blinken, iki ülke arasında güvenlik ve savunma iş birliğinin genişletilmesini amaçlayan yeni stratejik güvenlik ve ekonomi anlaşmasını imzaladı.

Petrol zengini ülke ile yakın ilişkiler kuran ABD’nin güvenlik endişelerine de yöneldiği mesajını veren Blinken, törende şu konuşmayı yaptı:

“Bu anlaşma silahlı kuvvetlerimiz arasındaki koordinasyonu ve istihbarat kapasitelerimiz arasındaki entegrasyonu güçlendirecek. Ayrıca ortaya çıkan tehditleri daha iyi savuşturmamızı ve bunlara daha iyi yanıt vermemizi sağlayacak.”

Dünyayla Daha Bağlantılı Bir Bölge İnşa Etmek Ortak Amaç

Anlaşmanın çok boyutlu olduğuna değinen Blinken, sağlık güvenliğinden teknolojiye kadar pek çok alanda ABD ile Bahreyn arasında işbirliği sağlanacağını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, “Anlaşmanın kalbinde ortak bir amaç yatıyor, bu da daha güvenli, daha müreffeh, dünyayla daha bağlantılı bir bölge inşa etmek” diye ifadede bulundu. (AA)

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu