Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Köprü Geçişlerine Temmuz Ayarı! Zam Kapıda

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yavuzyılmaz, Hazine'nin 2024 yılı sonunda “yap-işlet-devret” projelerine 37 milyar liranın üzerinde bir ödeme yapacağını söyledi. İşte detaylar;
Köprü Geçişlerine Temmuz Ayarı! Zam Kapıda
HABER GİRİŞ

Emekliler ve asgari ücretlilerin kaybı yılın ilk yarısında daha fazla artarken, köprü müteahhitleri bu dönemin kazananları oldu. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, köprü geçiş ücretlerine ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Yavuzyılmaz, Hazine’nin sadece 2024 yılının ilk altı ayında Osmangazi, Çanakkale, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi yap-işlet-devret projelerinde işletmeci firmalara ödediği tutarın 18 milyar lirayı aştığını belirtti.

Sözcü’de yer alan habere göre iktidarın özellikle şirketlerin döviz kuru kayıplarını önemseyerek bu şirketlere dolar aktarmaya devam ettiğini vurguladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz, Hazine’nin 2024 yılının sonunda “yap-işlet-devret” projelerine 37 milyar lirayı aşan bir tutar ödeyeceğini belirtti.

Yavuzyılmaz, Hazine’nin bu projelerde verilen garantiler nedeniyle sadece ilk altı ayda işletmecilere 18 milyar 593 milyon lira ödediğini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Ayrıca Temmuz ayında geçiş ücretlerine yapılacak zammın ardından yıl sonunda faturaların daha fazla artacağını ve Hazine’nin bu projeler için önceki yıla göre iki kat fazla ödenek ayırmak zorunda kalacağını kaydetti.

1 Temmuz itibarıyla Osmangazi Köprüsü’nde geçiş ücretlerinin 1 bin 808 lira, Çanakkale Köprüsü’nde 740 lira, Avrasya Tüneli’nde 213 lira ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde 180 lira olacağını ifade etti.

Tüm bunlara ilave olarak her araç için yapılacak kur ayarına göre ek ödemelerin Osmangazi’de 1 bin 409 lira, Çanakkale’de 321 lira, Yavuz Sultan Selim’de 131 lira ve Avrasya Tüneli’nde 101 lira olacağını da sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.