Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konyalı Köylüler Sıfır Evlerini Depremzedelere Açtı

Konya Dedemli köyü sakinleri, kendileri için yapılan sıfır evlerin kapılarını depremzedelere açtı. Detaylar haberde;
Konyalı Köylüler Sıfır Evlerini Depremzedelere Açtı
HABER GİRİŞ

Depremin 17’nci gününde afet bölgesinden ayrılan vatandaşların barınma sorununa çözüm için tüm ülke seferber oldu. Depremzedelere evini açmak isteyenler için başlatılan “Evim Yuvan Olsun” kampanyasına 4 binin üzerinde başvuru alındıktan sonra Konya’dan yeni bir haber geldi.

Bozkır Barajı`nın sel riski yarattığı Konya’nın Hadim ilçesindeki Dedemli köyü sakinleri, kendileri için yapılan konutları depremzedelere bedelsiz açtı.

428 konuttan 72 hak sahibi, sıfır konutlarını, depremin ağır hasar yarattığı Kahramanmaraş ve Hatay’dan gelenler başta olmak üzere çok sayıda depremzedeye sundu.

Toplam 502 depremzede, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Konyalı vatandaşlar için inşa ettiği evlere yerleştirildi.

Kahramanmaraş’tan gelen bir depremzede, felaketin merkezinde yaşadıklarını paylaştı. Depremden 3 gün sonra Konya’ya geldiklerini söyleyen depremzede Yaşar Karabürk, “Bir arabam vardı, 7 kişi onun içine sığındık. 2 gün arabada kaldık. Oğlumun askerlik arkadaşı Konyalıydı onun vasıtasıyla buraya geldik. 30 akrabamı depremde kaybettim. Allah bu acıyı, bu korkuyu kimseye yaşatmasın” dedi.

GCM Yatırım Banner

Konya halkına minnettar olduklarını ifade ederek, “Allah, yardım edenlere yerine bin versin. Kendi evimde yoktur buradaki huzurum. Evler çok güzel, yapanlardan Allah razı olsun. Köylüler sıfır evini daha kullanmadan bize açtı” diye konuştu.

Eksik Ev Eşyalarını Gönüllüler ve Belediye Ekipleri Temin Etti

Konutlara yerleştirilen bir diğer depremzede de Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’dan gelen sağlık memuru Nurcan Doğan oldu.

Depremde yaşadıklarını anlatan Doğan, “Antakya’nın yüzde 90’ı bitti. Birçok mesai arkadaşımız vefat etti, sakat kalan oldu. Antakya’mız silindi. Bu yaralarımız çok geç iyileşecek ya da iyileşmeyecek, kabuk tutacak. Buradaki köylülerimizden Allah razı olsun. Hiç aileyi aratmıyorlar, bize çok destek oluyorlar” dedi.

Evlerin daha önce kullanılmadığını, depremzedeler gelmeden önce evlerin içerisine eşyaların yerleştirildiğini söyleyerek, “Biz gelene kadar halısından mobilyasına kadar düzenlenmişti. Eksiklerimizi de gönüllüler ve belediye ekipleri temin ediyorlar” şeklinde ifadede bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.