Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konutta Dengeler Değişiyor! Reel Fiyatlar Düşüşte

Satılık Konut Piyasası Görünümü raporuna göre konut piyasasında reel satış fiyatları azaldı. Veriler konut piyasasındaki yavaşlamaya işaret ediyor. İşte detaylar;
Konutta Dengeler Değişiyor! Reel Fiyatlar Düşüşte
HABER GİRİŞ

Sahibinden.com ve Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) ile yapılan iş birliği sonucunda hazırlanan Satılık Konut Piyasası Görünüm: Aralık 2023 raporu paylaşıldı.

Raporda Türkiye genelinde ve üç büyük ilde enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatlarının azaldığı belirtildi. Reel fiyatlardaki artış oranının ülke genelinde yüzde 5,4’e, Ankara’da yüzde 20,1’e, İzmir’de ise yüzde 5’e gerilediği aktarıldı.

Konutta Dengeler Değişiyor! Reel Fiyatlar DüşüşteKaynak: sahibinden.com, BETAM

İstanbul’da ise yıllık reel fiyatın çok uzun bir aradan sonra ilk kez yüzde 1,4 azaldığı, ortalama reel fiyatların 2023’te önceki yıla göre gerilediği paylaşıldı.

Türkiye genelinde ortalama satılık konutun ilan metrekaresinin cari fiyatının 25.503 TL olarak kaydedildiği, satılık konut ilan metrekare cari fiyatlarındaki artış oranlarının üç büyük şehirde azaldığı kaydedildi. Aynı dönemde cari fiyatlarda yıllık artış oranının İstanbul’da yüzde 59,6, Ankara’da yüzde 94,5 ve İzmir’de yüzde 70,1 olduğu ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Konutta Dengeler Değişiyor! Reel Fiyatlar DüşüşteKaynak. sahibinden.com, BETAM

Ortalama satılık konut metrekare fiyatlarının İstanbul’da 35.556 TL, Ankara’da 19.373 TL ve İzmir’de 29.032 TL olduğu belirtildi.

Konut talebi endeksinin Aralık’ta Ekim ayına göre yüzde 9,1 azaldığı, canlılık göstergesi olarak izlenilen satılan konutların satılık ilan sayısına oranının hem ülke genelinde hem de üç büyük şehirde düştüğü aktarıldı.

Hem ilan hem satılan konut sayılarında azalmanın söz konusu olduğu, bununla birlikte satılık konut ilanlarının yayında kaldıklarını gösteren ilan yaşı hem ülke genelinde hem de üç büyük şehirde düştü. Söz konusu gözlemlerin konut piyasasındaki yavaşlamanın belirginleştiğini gösterdiği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın