Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KONUTDER Başkanı: 3 Yıldır Normalin Yarısı Kadar Üretim Yapılıyor

KONUTDER Başkanı Elmas, konut fiyatlarının emtia ve birikmiş kur şoku etkilerine bağlı olarak artmaya devam edeceğini söyledi.
KONUTDER Başkanı: 3 Yıldır Normalin Yarısı Kadar Üretim Yapılıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, Bloomberg HT yayınına katılarak konut piyasasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Konut fiyatlarındaki artışın ağırlıklı olarak maliyetlerde yaşanan artıştan kaynaklandığını belirten Elmas, bunun çok doğal olduğunu çünkü enflasyonun tüm dünyanın gündeminde yer aldığını söyledi.

2019 yılından itibaren konut fiyatlarının yavaş yavaş yükseldiğini dile getiren Elmas, “Çünkü inşaat maliyetleri yükselmeye başladı o tarihten itibaren buna paralel olarak da konut fiyatları arttı. Mart ayında neden yüzde 15 derseniz, Şubat ayında savaş öncesi 750 dolara aldığımız demiri 920 dolara almaya başladık. Yüzde 20 dolar bazında artış oldu.” dedi.

Bu durumu sadece inşaat demiri olarak görmemek gerektiğini aynı zamanda batarya, radyatör, demir, çelik türevleri gibi daha birçok üründe fiyatların çok fazla yükseldiğini aktardı.

Ardından sözü Ukrayna savaşının etkilerine getirdi. Savaşın tüm emtia fiyatlarını yükselttiğini, geçen yılın Ekim ayından bu yana ciddi bir konut arz şoku yaşandığına dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Üç yıldır konut üretiminin normal koşullarda yapılamadığını belirten Elmas, “Bunu önceden söylemeye çalıştık. Üç yıldır konut üretimi, geleneksel 15-20 yıldır üretilen ortalama konutun yarısı kadar.” şeklinde konuştu.

Emtia fiyatlarındaki artış da eklenince konut fiyatlarının artmaya devam edeceğini, şu an olmasa bile birikmeli kur şokunun da fiyatları etkilediğini sözlerine ekledi. 3 ay önce bir tır demirin 450 bin lira olduğunu fakat şimdi 1,5 milyon liraya ulaştığını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün açıklanan verilere göre konut fiyat endeksi, Şubat ayında yıllık bazda yüzde 96,4 artış göstererek yeni bir rekor kırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.