Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut ve Kira Fiyatlarıyla İlgili Gerekli Adım Atıldı

Bakan Kurum'dan milyonları ilgilendiren haber geldi. Yükselen konut ve kira fiyatlarını düşürmek için gerekli yönetmeliğin yayımlandığını duyurdu.
Konut ve Kira Fiyatlarıyla İlgili Gerekli Adım Atıldı
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, konut ve kira fiyatlarını düşürmek için gerekli adımın atıldığını duyurdu. Konuyla ilgili yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Bakan sosyal medya hesabından yaptığı duyuruda konut-kira fiyatlarını düşürmek için her adımın atıldığını ifade etti. Ülke genelinde 4 milyon metrekare ve İstanbul’da yaklaşık 1,5 milyon metrekare arz fazlası olan kiralanamayan ya da satılamayan ofislerin konuta dönüştürüleceğini belirtti. Bu sayede 50 bin yeni konutun olacağını ve ilgili yönetmeliğin yayımlandığını aktardı.

Bakan Kurum, dünkü açıklamasında kira yardımına ve kentsel dönüşüme yönelik müjdeli haberi verdi. Kentsel dönüşümde bin 150 lira olan kira yardımını, Eylül ayı itibarıyla bin 500 liraya artıracaklarını açıkladı. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin, Eylül ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulacağını ekledi.

Yönetmelik Resmi Gazete’de Yayımlandı

Bakan Murat Kurum’un açıklamasında bahsi geçen Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karar, uygulama imar planlarında ticaret-konut olarak belirlenmiş alanları ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ofis-büro amaçlı yapı ruhsatı düzenlenerek yapımına başlanmış veya yapı kullanma izni düzenlenmiş olan yapıları kapsayacak.

GCM Yatırım Banner

Bu belirtilen alanlarda 1 Temmuz 2023 tarihine kadar sonuçlanması şartıyla konut kullanım oranı yüzde 80’i geçmeyecek şekilde kullanım amacı değişikliğine yönelik tadilat ruhsatı düzenlenebilecek.

Aynı zamanda yönetmelikte, ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığını’ ifadesinin ‘Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığını’, ‘Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü’ ibaresininse ‘Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ şeklinde değiştirildiği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın