Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakanlıktan Müjde Geldi Kira Desteği Artıyor

Bakan Kurum, Esenler’de kentsel dönüşüm projeleri hakkında açıklamalarda bulundu. Herkesin kiralarla ilgili beklediği detayları paylaştı. Kira desteği ne kadar artacak? Ayrıntılar haberimizde,
Bakanlıktan Müjde Geldi Kira Desteği Artıyor
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul Esenler’de dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi alanında açıklamalarda bulundu. Bakan’ın konuşmalarında en dikkat çeken başlık, kira desteğinin arttığını ifade eden açıklamaları oldu.

Kentsel Dönüşümde Kira Desteği Artıyor

Kurum, kentsel dönüşümde 1150 lira olan kira yardımını, Eylül ayı itibarıyla 1500 liraya artıracaklarının müjdesini verdi. Proje bazında ise bazı alanlarda desteğin 2000 liraya kadar çıkabildiğini açıkladı. Daha önce 2000 lira kira yardımı alan kişilerin ise 2600 lira alacağını duyurdu.

Maliyetlere destek olmak amacıyla, kentsel dönüşüm desteği kapsamında 400 bin lira olan kredi miktarını 600 bin liraya çıkardıklarını, 400 baz puan desteğin ise 600 baz puana yükseltildiğini belirtti.

Bakan, belediyelerin kentsel dönüşüm projelerine destek olmak amacıyla, yüzde 50 faiz desteği verileceğini söyledi. Eylül-Ekim aylarında ise tüm firmaların katılacağı yeni bir konut kampanyası başlatılacağını, faiz ile alım desteğinin olacağını, ev ve konut fiyatlarının daha da düşeceğini vurguladı.

Dev Projede İlk Anahtar Teslimi Cuma Günü Gerçekleşecek

Kurum, Esenler’de, 60 bin konutluk dünyanın en büyük kentsel dönüşüm alanı kapsamında, ilk etapta 4 bin 941 konut projesini başlattıklarını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Esenler 15 Temmuz Mahallesi’nde, yapımı tamamlanan 2 bin 30 konut ve 78 dükkanın anahtar teslimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla, 19 Ağustos Cuma günü saat 17.30’da, Esenler Dörtyol Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Esenler’deki dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi, 7 milyon metrekare yeni donatı alanı ve 1,5 milyon metrekare millet bahçesinden oluşacak. Söz konusu alanda, her vatandaşa 15 metrekare yeşil alan ve 30 metrekare donatı alanı düşecek.

Bakan kalan konutların, yıl sonuna kadar tamamlanacağını dile getirdi.

“Dönüşümü Hızlı Bir Şekilde Gerçekleştirmemiz Gerekiyor”

Bakan Kurum, Türkiye’deki nüfusun yüzde 71’inin, toprakların ise yüzde 66’sının deprem bölgesinde olduğunu hatırlatarak, depremden ziyade sağlıksız binaların can kayıplarına neden olduğunu söyledi. Bu nedenle, dönüşümün hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini aktardı.

TOKİ bünyesinde, 2002 yılından bu yana 1 milyon 170 bin konutun dönüşümünü gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Eylül Ayında Müjdeyi Verecek

Kurum, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin, Eylül ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulacağını ifade etti.

Söz konusu proje kapsamında gençlere, emeklilere, şehit ve gazi yakınlarına ve engelli vatandaşlara kontenjan ayırılacağını belirtti.

Erdoğan’ın 2012 yılında söylediği “Bedeli ne olursa olsun dönüştüreceğiz” sözünü hatırlatarak önemli bir irade ortaya koyduğunu vurguladı.

Bugüne kadar vatandaşın rızasıyla 3 milyon konutun dönüşümünün gerçekleştirildiğinin altını çizerek 2035 yılına kadar kentsel dönüşüme girmemiş hiçbir alanın kalmasını istemediklerini dile getirdi.

“İstanbul’da 1,3 Milyon Riskli Bina Var”

Bakan, İstanbul’da dönüşmesi beklenen 1,3 milyon bina olduğunun bilgisini verdi. Ayrıca 230 bin adet binanın riskli olduğunu ve acil dönüştürülmesi gerektiğini açıkladı.

Esenler’de ise yine riskli yapı stokunu bertaraf etmek için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Buradaki konutların yüzde 45’inin dönüşüm sürecinde, yüzde 55’inin ise rezerv konut olarak kullanılacağını duyurdu.

Bakan, kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, tüm belediyelere çağrıda bulunarak “Elinizi taşın altına koyarak bu sürece destek sağlayın” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi ile ilgili müjdeyi 1 Ağustos’ta vermişti. Vatandaşların kira öder gibi taksitlerle, ev sahibi olabileceğini duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın