Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Piyasası için Çarpıcı Tespit: Y Kuşağı Fiyatları Yukarı Çekiyor

Yüksek enflasyonun birinci elden etkilediği konut piyasasındaki hareketlerde Y kuşağı öne çıktı. ‘Baby boomer’ için de dikkat çeken tespitler paylaşıldı.
Konut Piyasası için Çarpıcı Tespit: Y Kuşağı Fiyatları Yukarı Çekiyor
HABER GİRİŞ

Küreselleşen yüksek enflasyon çoğu ülkede gayrimenkul sektörünü alt üst etti. Amerika tarafında FED’in sıkılaşma adımları ABD konut piyasasında yüksek ateşi dindirdi. Duraklamanın kayda geçtiği konut piyasasında ise çöküş yaşanmamasına neden olarak dikkat çeken bir detay öne çıktı.

Amerika’da konut sektörünün yüksek faizlere rağmen çöküş yaşamamasının nedeni olarak Y kuşağı işaret edildi.

Konut sektörünün kurtarıcısı konumunda olan Y kuşağının ise gelecek yıllarda fiyatları yüksek tutma riski yarattığı handikabı beraberinde geldi.

Amerikan iş dünyası dergisi Fortune’da yer alan habere göre ABD’de ipotek oranları iki katı aşıp, konut fiyatları çok yükseği görse de korkulan çöküş haberi gelmedi çünkü ülkede büyük bir çoğunluğu oluşturan Y kuşağı talebinde düşüşe gitmedi.

Y Kuşağını Baby Boomerlar Solladı

İpotekle satın alınan evlerin yüzde 60’ını oluşturan Y kuşağının ev sahipliği oranında ise ciddi bir düşüş var.
Buna göre Y kuşağı ev sahibi olmak için reşit yaşta olsa da ABD’de ev sahipliği oranı en çok baby boomer olarak tanımlanan yaşlı yaş gruplarındaki kuşakta yaygın durumda.

GCM Yatırım Banner

Habere göre ülkede 2001 finansal krizden bugüne ev sahibi olma oranı 65 yaş ve üzeri kişiler arasında kayda değer şekilde daha yüksek. Bank of America stratejistlerinin konuya ilişkin yorumu ise şöyle:

“Boomer kuşağı kamudan, özel sektöre devasa bir servet transferinden yararlandı. Tüm servetin yarısından fazlasını elinde tuttu ve en iyi ipotek oranlarından bazılarına kilitlendi. Elbette boomers konut piyasasına büyük ölçüde ipotek oranlarının çift haneli olduğu 1980’lerde girdi ancak yeniden finanse etmek için birkaç yılları vardı.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.