Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Kredisi Takipçileri Buraya! En Uygun Kredide Değişiklik Yok

Konut hayali kuranlar bankaların kredi kampanyalarını yakın takibe alırken, faizlerin geçen hafta artmasıyla hesaplar değişti. Bir banka ise değişikliğe gitmedi.
Konut Kredisi Takipçileri Buraya! En Uygun Kredide Değişiklik Yok
HABER GİRİŞ

Geçen yılki genel seçimlerde ev sahibi olmak isteyen dar gelirli vatandaşlara verilen düşük faizli konut kredisi vaadi bu yıl uygulanan sıkılaşma politikalarıyla rafa kalktı. Geçen hafta Merkez Bankası’nın faizi yüzde 50 seviyesine çıkarmasıyla konut kredileri daha çok pahalandı.

Bankaların güncellediği konut kredisi faizlerinin ulaştığı boyutta en düşük faizli kredinin taksit ödemeleri 2 asgari ücret tutarını aştı.

Yüzde 5,19 oranıyla 5 yıl vadeli 500 bin lira kredi çekildiğinde ise geri ödeme tutarı 3 katını buldu. Aylık taksit 27 bin lirayı aşarken, toplam geri ödeme tutarı 1.644.859 TL’ye çıktı.

Çekilen kredinin kat kat üstünü ödemek istemeyen vatandaşların tek çözümü taksit sayısını kısa vade olarak ayarlamak olsa da geliri enflasyonun altına ezilenler için bu tabloda ev almak başka bahara kaldı.

En Uygun Kampanyada Aylık Taksit 2 Asgari Ücretten Fazla

Konut kredisinde faiz oranları kimi bankalarda yüzde 5’i aşarken, en uygun kampanya yüzde 2,94 faiz oranıyla Akbank’ın “İlk Evim” kampanyası oldu.

GCM Yatırım Banner

Akbank, Merkez Bankası’nın son faiz artırım kararının ardından kampanyasında henüz değişiklik yapmadı.

Faiz oranını yüzde 3’ün altında tutan Akbank’ın kampanyasında 1 milyon TL tutarındaki 10 yıl vadeli kredinin aylık taksiti 30 bin lirayı geçti.

10 yılın sonunda en düşük faizle bile geri ödenen tutar 3 milyon 655 bin TL’ye yakın oldu. Böylece en uygun görülen kampanyada aylık taksitler, zamlı haliyle 17 bin 2 lira olan asgari ücreti ezdi geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın