Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Kredisi Kullanacaklara Müjde! BDDK Limitleri Değiştirdi

BDDK, konut alımında kullandırılacak azami kredi tutarı ve oranlarında değişikliğe gitti. Alınan kararlara dair detaylar haberimizde...
Konut Kredisi Kullanacaklara Müjde! BDDK Limitleri Değiştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) konut sektörü için kritik bir hamle geldi. BDDK, 5 milyon ve altındaki sıfır konutlarda kredi kullandırım limitini yüzde 90’a çıkardı. Daha önce 2 milyon lira ve altında olan konutlar için bu oran belirlenmişti.

Yapılan düzenlemeye göre değeri 5 milyon TL’nin altında olan birinci el konutlarda enerji sınıfına göre değerin yüzde 80 ile 90’ı arasında kredi kullanılmasına imkan verilecek.

5-10 milyon TL arasındaki birinci el konutlarda enerji sınıfına göre kullandırılabilecek azami kredi oranı yüzde 70-80 olarak açıklandı.

Değeri 10-20 milyon TL arasında olan sıfır konutlarda yüzde 60-70 arasında, 20 milyon TL’nin üzerindeki konutlarda ise yüzde 50-60 arasında kredi kullanılabilecek.

BDDK tarafından yapılan değişiklikte ikinci el konutlarda da bazı düzenlemeler yapıldı.

Buna göre değeri 1 milyon TL’nin altında olan ikinci el konutlarda azami kredi tutarı yüzde 90 olacak.

GCM Yatırım Banner

1-2 milyon TL arasındaki ikinci el konutlarda yine enerji sınıfına göre yüzde 60 ila 70 arasında azami kredi tutarı sağlanabilecek.

Bu oran 2 milyon – 5 milyon TL arasındaki konutlarda yüzde 50-60 olarak belirlenirken, 5 milyon-10 milyon arasındaki konutlarda azami kredi tutarı oransal olarak değil de maktu olarak belirtildi.

Enerji sınıflarının detaylarına bakıldığında A enerji sınıfı konutlarda azami 3 milyon TL, B sınıfında 2,75 milyon TL, diğerlerinde ise 2,5 milyon TL kredi kullanılabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.