Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Kampanyasına Sektörden Yanıt Geldi: Fiyatlar İyileşebilir

Bugün açıklanan ucuz kredili konut kampanyası sektörde karşılık buldu. Can suyu olarak görülen kampanyanın ev fiyatlarını sürdürülebilir kılması bekleniyor.
Konut Kampanyasına Sektörden Yanıt Geldi: Fiyatlar İyileşebilir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un bugün birlikte açıkladığı konut kampanyası sektörde heyecan yarattı. Pazarda ciddi bir hareketlilik bekleyen sektör yetkilileri, kampanyaya ilişkin değerlendirmelerini paylaştı.

2022 yılını durgun bir havada kapatan konut sektörü için yeni yıl endişeleri beraberinde getirirken, bakanlıkların konuya el atması rüzgarı tersine çevirdi.

Piyasanın canlanacağına dair beklentiler bugünün gündem maddesi oldu. AA muhabirine konuşan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, açıklanan programın sıradan bir kampanya niteliğinde olmadığını söyledi.

Ev sahibi olmak isteyenlerin talebinin karşılanmasının yanı sıra üretim için de teşvik yaratıldığını belirterek şöyle konuştu:

“Herkes düşük kredili ev alımına olanak sağlayan bir kampanya beklerken, detaylarda konut üretimini teşvik eden ve konut alımına finansal destek veren sosyal içeriği çok fazla olan önemli başlıklar olduğunu gördük.”

GCM Yatırım Banner

“Özel Bankalar da Kampanyaya Dahil Edilmeli”

Durgun geçen dönemin ardından kamuoyuna duyurulan programın konut sektörünü ateşleyeceğini düşünen İNDER Yönetim Kurulu Başkanı, “Tekrar sektör oyuncuları işlerine daha büyük bir gayretle sarılır” dedi.

Söz konusu kampanyanın devamının gelmesi için arsa fiyatlarının aşağı çekilmesi gerektiğini söyleyerek, kampanyaya kamu bankalarının yanı sıra özel bankaların da dahil edilmesi gerektiği önerisini sundu.

“Konut Fiyatlarının Orta Vadede Sürdürülebilir Kalması Sağlanacak”

Kampanya kapsamında üretim için verilecek desteğin konut fiyatlarında etkili olacağını düşünen isim, MasterTürk Grubu Başkanı Gökhan Taş oldu.

Ev fiyatlarının iyileşmesini bekleyen Taş, “Kampanyanın asıl önemli tarafı durma noktasına gelen arzı teşvik etmesi. Bu sayede konut fiyatlarının orta vadede sürdürülebilir kalmasını sağlayacaktır” dedi.

“Özel Sektör de Üzerine Düşeni Yapmalı”

Bugün açıklanan kampanyanın sektörde hem arz hem de talep için rahatlama sağladığını düşünen bir diğer isim, Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kalyoncu oldu.

Gayrimenkul sektörünün uzun süredir bu pakete odaklandığını söyleyen Kalyoncu, “İnsanların aylık geliriyle faizi ödeyebildiği bir kredi imkanı, birinci el piyasasını ve üretimi desteklerken, ilk defa ev alacaklara özel kriterler oluşturularak toplumsal ve sosyo-ekonomik katkı artırılacak. Açıklanan kararlar, ilk kez konut sahibi olacaklar için çok olumlu adımlar” dedi.

Kamu tarafında atılan adımlara özel sektörün de eşlik etmesi gerektiğini savunarak, “Özel sektör de üzerine düşeni yapmalı” diyen GYODER Yönetim Kurulu Başkanı’nın ifadesi şöyle:

“Erişilebilir kiralık konut modeliyle biz de konut geliştirme süreçlerinde yeni bir iş modeli ile halkımızın ve devletimizin yanında olacağız.” (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın