Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konut Fiyatlarına Bulunan Çözüm Yeni Sorun Yarattı!

Konut fiyatlarındaki artışı durdurmak için Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bulduğu çözüm, artışı tetikliyor. Detaylar haberde;
Konut Fiyatlarına Bulunan Çözüm Yeni Sorun Yarattı!
Yorum

Konut piyasası artan fiyatlarla ve açıklanan son rakamlarla endişe veriyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) konut fiyat endeksine göre konut fiyatları bir yılda yüzde 110 artış gösterdi.

Bu artışı dizginlemek için çareler aranırken Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bulduğu çözüm, vergi müfettişlerini devreye sokmak oldu. Bakanlık, menkul-gayrimenkul sitelerinin satış ve kiralama bilgilerini Gelir İdaresi Başkanlığı’na (GİB) beyan edeceği kararını Resmi Gazete’de yayımladı.

Buna göre konut ilanlarının müfettişlerce inceleneceği duyurulmuştu. Ancak yeni düzenleme online gayrimenkul piyasasını olumsuz etkiledi.

Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hakan Akçam’ın ifadesine göre, yeni düzenleme sonrası 10 binden fazla konut ilanı internet satışından kaldırıldı.

Emlak Müşaviri Salim Taşçı, ilanların mercek altında olmasının emlak satışlarının merdiven altına inmesine neden olacağını söyledi ve artış uyarısında bulundu.

Alınan Vergi Yeni Bir Zam Dalgası Yaratacak

Yeni düzenleme ile fiyatlardaki artış hızını kesmek amaçlanıyor. Fakat konut satışlarından daha fazla vergi geliri elde edileceği de konuşuluyor. Taşçı’ya göre konutun 5 yıldan erken satılması durumunda gelir vergisi de doğacak ve bu da fiyatlara yansıtılacak. Taşçı, durumu şöyle özetliyor:

“Diyelim ki 200 bin lira olan bir konut internet ilanıyla 2 milyon liraya satılırsa alıcı ve satıcı toplamda 8 bin lira yerine 80 bin lira harç ödeyecek.”

İnşaat maliyetine ek olarak vergi ve harç maliyetleri de indirilmezse bu düzenlemenin yarardan çok zarar getireceği aktarıldı. İnşaat cephesinde yayımlanan son istatistikler, maliyetlerin Mart ayında yüzde 100’ün üzerinde artarak tırmanışı sürdürdüğünü göstermişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu