Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Fiyatları Ne Durumda? TCMB’den Kasım Verileri Geldi

TCMB tarafından açıklanan verilere göre konut fiyat endeksi Kasım’da yüzde 1,9 artışla 1150,4 seviyesine çıktı. İller bazında durum ne? İşte detaylar;
Konut Fiyatları Ne Durumda? TCMB’den Kasım Verileri Geldi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Kasım ayına yönelik konut fiyat endeksi (KFE) verilerini paylaştı. KFE, Kasım’da bir önceki aya göre yüzde 1,9, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise yüzde 82,8 oranında yükseldi. Reel artış ise yüzde 12,4 seviyesinde gerçekleşti.

Konutların kalite etkisinden arındırılmış fiyat değişimlerini izlemek amacıyla hesaplanan KFE’nin 1,9 artışla 1150,4 düzeyine çıktığı belirtildi. Kasım’daki artış üç yılın en yılın en yavaş artışı olarak kayıtlara geçti. Kasım’daki artış üç yılın en yılın en yavaş artışı olarak kayıtlara geçti.

Konut Fiyatları Durdurulamıyor! Kasım Verileri GeldiKaynak: TCMB

İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2023 yılı Kasım ayında önceki aya göre kıyasla sırasıyla yüzde 0,8, 1,8 ve 2,8 oranlarında artış gözlemlendiği aktarıldı.

Bir önceki yıla kıyasla KFE’nin İstanbul’da yüzde 69,2, Ankara’da yüzde 96,3 ve İzmir’de yüzde 76,9 oranlarında artış gösterdiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Türkiye genelinde birim metrekare fiyatı 30 bin 318 lira olarak hesaplanırken İstanbul’da 44 bin 532 lira olarak gözlemlendi. Ankara’da metrekare fiyat 23 bin 291 lira, İzmir’de ise 35 bin 465 lira olarak izlendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.