Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Fiyatları 5 Ayın Zirvesinde: Ankara İstanbul’u Geçti

TCMB, konut fiyat endeksini açıkladı. Depremin etkisiyle Ankara’daki fiyat artış hızı İstanbul’u geçti. İşte detaylar;
Konut Fiyatları 5 Ayın Zirvesinde: Ankara İstanbul’u Geçti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) 2023’ün Ocak ayına yönelik konut fiyat endeksini paylaştı. Ocak’ta aylık fiyat artışı 5 ayın en yüksek rakamına ulaştı ve aylık enflasyon serisi 48. aya çıktı. Konut fiyatları 2023’ün Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 153,1 oranında artış gösterdi.

Konut fiyatları aylık bazda yüzde 6,9 oranında yükseldi. Bu çerçevede konut sektöründe aylık fiyat artış serisi 48. aya ulaştı.

TCMB’nin paylaştığı verilere göre konut fiyatları Ocak ayında reel olarak yüzde 59,1 yükseliş kaydetti.

Metrekare Fiyatları Artıyor

Türkiye genelinde eski konutlardaki artış yeni konutları solladı. Yeni konutlarda fiyatlar yüzde 150, yeni olmayan konutlarda ise yüzde 153,6 artış görüldü.

Türkiye genelinde ortalama metrekare fiyatı 18 bin 682 TL oldu.

GCM Yatırım Banner

Ankara’da Fiyat Artışı Dikkat Çekti

Yaşanan büyük depremlerin konut verilerine yansıdığı görülüyor. Deprem bölgelerinden tahliye eden vatandaşların etkisiyle Ankara’daki konut artış hızı İstanbul’u geçti.

Ankara’da konut fiyatları Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 156,8 yükselirken İstanbul’da bu rakam yüzde 154,4 seviyesinde gerçekleşti. Ankara’da birim metrekare fiyatı 13 bin 664 TL, İstanbul’da ise 28 bin 910 TL oldu.

İzmir’de konut fiyatlarında yüzde 149,9’luk bir yükseliş kaydedilirken birim metrekare fiyatı 22 bin 143 TL seviyesinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.