Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Konut Fiyat Artışı İl Bazında Büyük Değişim Gösterdi

Krediye erişim ve yüksek faizler büyük şehirlerde konuta talebi azaltırken, tercihler daha uygun fiyatlı olan Anadolu kentlerine kaymaya başladı.
Konut Fiyat Artışı İl Bazında Büyük Değişim Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Temel barınma ihtiyacı olmasının yanında bir yatırım aracı olarak da görülen konut sektörüne dair tüm gelişmeler yakından takip ediliyor. Krediye erişimin zorlaşması ve artan maliyetler, konut fiyatlarının da her geçen gün yükselmesine sebep oluyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son yayımladığı verilere göre konut fiyat endeksi (KFE), 2023 yılının Aralık ayında aylık bazda yüzde 1,1, yıllık bazda ise yüzde 75,5 oranında artış gösterdi.

Konut fiyatları yükselmeye devam etse de artış hızında bir yavaşlama başladı. Aralık’ta aylık olarak son 4 yılın, yıllık olarak ise son 2 yılın en yavaş artışı gerçekleşti.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt ise konut fiyatlarındaki artışı il özelinde değerlendirdi. Büyük şehirlerdeki fiyat artışının hız kestiğini ancak daha küçük şehirlerdeki artış oranının yükseldiğini söyledi.

İstanbul Fiyat Artışında 7. Sıraya Geriledi

Tüm ülke genelinde bakıldığında, İstanbul’un konut fiyatlarındaki artışta 7. sırada yer aldığını söyleyen Öğüt, Antalya ve İzmir’in listenin son sırasında yer aldığını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Bu değişimi ise büyük şehirlerde satışların durağanlaşması ve fiyatların artık çok fazla yükselmemesiyle izah etti. Anadolu kentlerinde ise uygun fiyatlar nedeniyle konut talebinin arttığını söyledi.

Ocak ayı itibarıyla Şırnak konut fiyatlarında yüzde 125’lik artışla ilk sırada yer aldı. Onun hemen arkasından yüzde 122’lik artışla Ardahan, yüzde 114’le Kırklareli, yüzde 113’le Karabük ve Hatay, yüzde 112’yle Kars, yüzde 110’la Artvin, yüzde 102 artışla Erzincan, Ağrı ve Bitlis geliyor.

Anadolu kentlerindeki yüksek artışlara karşın, Adana’da konut fiyatları yüzde 49, Adıyaman’da yüzde 58, Çanakkale’de yüzde 60, Bursa ve Batman’da yüzde 61 oranında artış gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.