Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kontrolmatik Teknoloji’den ABD’ye Büyük Yatırım

Kontrolmatik Teknoloji'nin, küresel pazarda lityum iyon pil üretimi ile ilgili büyük bir yatırım gerçekleştireceği açıklandı. Detaylar haberde...
Kontrolmatik Teknoloji’den ABD’ye Büyük Yatırım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsada yatırımcılar tarafından hisseleri yakından takip edilen Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş.’nin, küresel pazardaki yeni projesi duyuruldu.

Bloomberg HT’de yer alan haberde Kontrolmatik Teknoloji’nin, Türkiye’de ilk özel sektör lityum iyon pil hücresi ve enerji depolama sistemleri fabrikasını kurduğu bilgisi verildi.

Şirketin, lityum iyon pil üretimi gerçekleştirecek fabrikayı Amerika’da da kuracağı açıklandı.

“ABD’deki Pil Kapasitesi Olarak Daha Büyük Bir Yatırım”

Konuyla ilgili açıklama yapan Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Osman Şahin Köşker, enerji depolama teknolojilerine olan yatırımın önümüzdeki 20 yıl boyunca devam edeceğini söyledi. Enerji arz güvenliğini sağlayabilmek için enerji depolama yatırımları gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Köşker, ABD’deki yatırım hakkında konuşarak pil kapasitesi olarak daha büyük bir yatırım olduğunu kaydetti. Yatırımın finansmanında öz kaynak ve uzun vadeli finansman sağladıklarını kaydetti. Birinci faz kapasitesi 3 gigavatsaat/yıl olacağını belirterek, yatırımın 2024 yılı içinde üretime başlayacağını bildirdi. Ayrıca ABD’de eyalet teşvikinden yaralandıklarını aktardı.

GCM Yatırım Banner

“LFP Bazlı Lityum Pil Tesisi Bu Yıl Üretime Başlayacak”

Kontrolmatik Teknoloji Genel Müdürü Köşker, Türkiye’nin ilk lityum demir fosfat (LFP) bazlı lityum pil tesisinde bu yıl üretime başlayacaklarının kaydetti. Mayıs ayında deneme üretimine başlayacaklarını bildirdi. LFP hammaddesi için de bir yatırım yapmayı planladıklarını aktardı. Bunun bir tedarik zinciri yönetimi olduğunu kaydetti.

Köşker, nitelikli iş gücüne ulaşmada belli başlı alanlarda iştirak şirketleriyle ortak fikir havuzu kurduklarını söyledi. Profesyonellerden de destek aldıklarını bildirdi.

İş projelerinin yanında borsada da adından söz ettiren şirketlerden biri olan Kontrolmatik, bu gelişmelerin öncesinde yakın bir zamanda 27 bin 500 adet hisse geri alımı yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.