Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kontrolmatik Depolama Sistemleri Fabrikasının Temel Atma Tarihini Duyurdu

Kontrolmatik hisse senedi fiyatı, enerji depolama yatırımı ve fabrika temel atma töreni tarihi açıklamasıyla %3’ten fazla yükseldi.
Kontrolmatik Depolama Sistemleri Fabrikasının Temel Atma Tarihini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. “Lityum İyon (LiFePO4) Batarya Hücresi ve Enerji Depolama Sistemleri Fabrikasının” 250MWh net kapasiteli birinci fazının temel atma töreninin 25 Ocak Salı günü Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacağını açıkladı.

Türkiye’nin ilklerinden biri olacak fabrikanın; lityum iyon ve diğer ileri teknolojileri kullanan elektro kimyasal enerji depolama hücre üretim tesisi, enerji depolama hücresi üretimi, batarya paketi üretimi, enerji depolama sistemi tasarımı ve anahtar teslim çözüm faaliyetlerinde bulunması hedefleniyor.

Söz konusu amaçlar için Pomega Enerji Depolama Teknolojileri A.Ş.’nin kurulduğu ve yeni açılacak 180 milyon dolarlık yatırım bedeli olan fabrikanın, bu birim bünyesinde olduğu belirtildi. Toplamda 3 fazda yapılması planlanırken, şirketin 100 dönümlük arazisi üzerinde kurulacağı açıklandı.

Şirket hisseleri saat 14.58’de gelen açıklamanın etkisiyle sert yükseldi.
Kontrolmatik Hisseleri %3 Arttı
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kontrolmatik hisseleri (KONTR), güne 81,5 liradan başlayıp, 78,7’ye kadar geriledi. Depolama sistemleri fabrikasının temel atma töreni tarihinin açıklanmasından hemen önce 80 lira civarında işlem görüyordu.

Yatırımcıların son gelişmeyi olumlu değerlendirmesiyle, belirgin bir yükseliş göstererek 84,10 liraya çıktı. Hisseler saat 15.17’de %3,06 alıcılı işlem görüyor. Günlük kazanımın ardından haftalık değerlenmesi %9’u geçti. Bu süreçte kaydettiği fiyat aralığı 73,45 – 87,30 oldu.

GCM Yatırım Banner

Hisseler aylık bazda yatırımcısına %26’dan fazla getiri sundu. Aylık en yüksek seviye dünkü işlemlere çıktığı 87,30’du. Yıllık dönemde ise 108,33 tavan fiyatıyla %138 gibi kayda değer bir artış sağladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın