Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KONTR, SAHOL ve MEDTR’den Güncel Duyurular

Borsa İstanbul’da işlem gören KONTR temettü kararını, SAHOL pay geri alımını, Meditera ise GES yatırımına yönelik açıklamasını paylaştı. İşte detaylar;
KONTR, SAHOL ve MEDTR’den Güncel Duyurular
HABER GİRİŞ

Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik (KONTR), Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden kar payı dağıtımına yönelik açıklama yaparak hissedarlarını bilgilendirdi. Şirket, geçen yılın karından net 0,150 TL, net 0,1350 TL nakit temettü ödenmesi kararının Genel Kurul tarafından onaylandığını duyurdu.

Pay sahipleri ödemelerini 12 Temmuz 2023 tarihinde alacak. Şirket geçen yılı 469 milyon TL net kar ile tamamlamıştı.

KONTR, günlük yüzde 3,7 kayıpla 134 TL’den kapanış yaptı. Şirketin hisseleri haftalık yüzde 1, aylık yüzde 9 değer kaybetti. Yıllık kazanç oranı ise yüzde 370 seviyesinde.

Sabancı Holding

KAP üzerinden paylaşım yapan Hacı Ömer Sabancı Holding (SAHOL), 25 Nisan tarihinde Borsa İstanbul’da pay başına 40 TL fiyattan toplam 13.923 TL nominal değerli SAHOL paylarının geri alındığını duyurdu.

Son alımlarla birlikte geri alınan payların toplam nominal değerinin 53.092.802 TL’ye yükseldiği, bu payların sermayeye oranının yüzde 2,6021’e ulaştığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

SAHOL, günlük yüzde 1 düşüşle 40 TL’ye geriledi. Hisseler haftalık yüzde 0,5, aylık yüzde 2,4, yıllık yüzde 104,6 oranında prim yaptı.

Meditera Tıbbi Malzeme

Borsa İstanbul’da MEDTR koduyla işlem gören Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret, güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı hakkında detayları paylaştı.

Şirket İzmir Tire’de bulunan üretim tesisindeki uygun alanların güneş panelleri ile kaplanmasının, bu çerçevede ortalama 6.730 metrekare alana güneş paneli yerleştirerek 1.374 kilowatt peak (KWP) elektrik üretimi gerçekleştirilmesinin planlandığını duyurdu.

Söz konusu yatırımın 2023 yılı dördüncü çeyrekte faaliyete geçmesinin hedeflendiği aktarıldı.

Meditera, bu yatırımla birlikte 05.12.2022 tarihinde KAP’ta bildirdiği 735 KWp elektrik üretimi sağlayacak GES yatırımıyla üretim faaliyetlerinde ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisinin ortalama yüzde 48-60’ının santrallerden karşılanmasının hedeflendiği ifade edildi.

Şirket, bu yatırımlarla birlikte bir taraftan düşük karbon salınımı ile Türkiye’nin temiz enerji üretimine destek olacağını, diğer taraftan enerji maliyetlerinin azaltılması ile karlılık ve verimliliğin yükseltileceğini kaydetti.

MEDTR, günlük yüzde 5,5 düşüşle 30,7 TL’ye geriledi. Şirketin hisseleri haftalık ve aylık yüzde 1, yıllık ise yüzde 162 oranında artış gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın