Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kolombiya’dan İsrail’e Sert Çıkış: Ahlaki Temelden Yoksun

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, İsrail'in hastane saldırısının soruşturulması gereken bir savaş suçu olduğunu söyledi. Detaylar haberin devamında;
Kolombiya’dan İsrail’e Sert Çıkış: Ahlaki Temelden Yoksun
HABER GİRİŞ

Birkaç gün önce İsrail ile dış ilişkileri askıya alma kararını duyuran Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro bu kez düzenlenen hastane saldırısına ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazze’deki hastane saldırısını savaş suçu olarak nitelendirdi.

Petro, İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne düzenlemiş olduğu saldırıya ilişkin X sosyal medya platformu hesabı üzerinden paylaşımda bulundu.

Petro: Uluslararası Düzeyde Soruşturulmalı

Açıklamasında, sağlık personeli ile hasta, yaralı ve mülteci nüfusun da aralarında bulunduğu 800’den fazla kişinin hayatını kaybettiği hastane saldırısında kadın ve çocukların öldürülmesinin uluslararası düzeyde soruşturulması gereken bir savaş suçu olduğunun altını çizdi.

Zincirin en zayıf halkası olarak nitelendirdiği Filistin’de yaşayan sivil halka yönelik saldırının hiçbir ahlaki ve etik temelinin bulunmadığına dikkat çekti.

Dünya ülkelerinin bölgede barışı tesis etmesi gerektiğini ve Filistin halkına özgür olma hakkının verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Petro, ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) Gazze’de çatışmalara “ara verme” çağrısında bulunan karar tasarısını veto etmesine de değindi.

Durumu üzüntüyle karşıladığını belirtirken Gazze için insani koridor sağlanması çabasına “hayır” diyen tek ülkenin ABD olmasının çok talihsiz bir durum olduğunu ifade etti.

İki Ülke Arasında Gerilimli Günler

İsrail, önceki günlerde Petro’nun, Gazze’ye yönelik saldırılarla ilgili yaptığı açıklamaların İsrail karşıtı ve antisemitik olması nedeniyle duydukları hoşnutsuzluğu iletmiş ve Kolombiya’ya askeri ihracatı durdurma kararı almıştı.

Petro ise Kolombiya’ya güvenlik malzemeleri ihracatını durdurma kararının ardından İsrail ile dış ilişkileri askıya alma kararı almıştı.

İsrail’in Gazze’deki el-Ehli Baptist Hastanesi’ne 17 Ekim tarihinde düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.