Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Kolombiya Deprem Bölgesine Destek için Harekete Geçti

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerle mücadele için Türkiye'ye gönderilen ekiple destek sağlayacaklarını açıkladı. İşte detaylar;
Kolombiya Deprem Bölgesine Destek için Harekete Geçti
HABER GİRİŞ

Coğrafyanın en büyük felaketi ile mücadele eden Türkiye’ye ulusal destekler gelmeye devam ediyor. Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat depremlerine destek için Güney Amerika’nın ülkesi olan Kolombiya harekete geçti.

Kolombiya, Kahramanmaraş merkezli depremlerin meydana getirdiği büyük yıkımlarla hayat mücadelesi veren afetzedelere destek için Türkiye’ye 20 kişilik uzman ekip yolladı.

Kolombiya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, depremzedeler için gönderilen ekibin Türkiye’de 11 gün kalarak yardım ve destekte bulunacağı aktarıldı.

Ekibe, Özel Eğitimli 8 Köpek Eşlik Edecek

Türkiye’ye gönderilen 20 kişilik uzman ekibe, özel eğitimli 8 köpeğin de eşlik edeceğinin bilgisi verildi. Ayrıca yapılan açıklamaya göre 25 kişiden oluşan acil sağlık ekibinin de birkaç gün içinde görevlendirilmesi planlanıyor.

Ulusal Afet Risk Yönetimi Birimi (UNGRD) Direktörü Genel Direktörü Javier Pava konuyailişkin olarak açıklamalarda bulundu. Pava, Türkiye’de deprem bölgesinde felaketten etkilenen insanlara faydalı olmak için ne gerekiyorsa yapılacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Pava yaptığı açıklamada, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro adına da depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine dayanışmalarını sunduklarını kaydetti. Her zaman kardeş Türk halkının yanında olacaklarına da dikkat çekti.

Tam Takım Teçhizatlarıyla Türkiye’ye Geliyorlar

Kolombiya ordusu arama kurtarma ekibi yetkilisi Albay Juan Fernando Carmona Cardona, “Bugün bir grup kahramanı tam takım teçhizatlarıyla Türkiye’ye uğurluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin 6 Şubat’tan bu yana büyük deprem felaketi ile karşı karşıya olduğunu aktaran Cardona, arama kurtarma ve sağlık ekibinin özel eğitimli 8 köpekle halen enkaz altında olanları tespit edeceğini kaydetti.

Türkiye’nin Bogota Büyükelçisi Beste Pehlivan Sun, depremin yayıldığı alanın çok geniş olduğunu hatırlattı. Bu sebepten çok sayıda ekibe ihtiyaç olduğunu söyleyerek, Kolombiya hükümetine verdikleri destekten ötürü teşekkür etti.

Kolombiya’nın Türkiye’nin stratejik ortağı olduğunu belirten Sun, “Kolombiya’nın bu katkısı bizleri çok mutlu etti. Sahada muhakkak gerekli katkıyı sağlayacaklardır.” dedi.

UNGRD ekibinde yer alan Francisco Gomez de açıklamalarda bulunarak, son derece profesyonel bir ekiple yola çıktıklarını iletti. Ekibin, görevini en iyi şekilde yaparak deprem bölgesindeki insanlara faydalı olacağını savundu.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.