Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Koç’tan Rekabette Stratejik İş Birliklerinin Önemine Vurgu

Ali Koç, Chatham House-Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı'nda gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Detaylar haberin içerisinde;
Koç’tan Rekabette Stratejik İş Birliklerinin Önemine Vurgu
HABER GİRİŞ

Chatham House ile Koç Holding’in kurumsal ortaklığı kapsamında Rahmi M. Koç Müzesi’nde Chatham House-Koç Holding Yuvarlak Masa Toplantısı’nın dördüncüsü düzenlendi. Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Chatham House Mütevelli Heyeti Üyesi Ali Y. Koç, açıklamalarda bulundu.

Güç çekişmesinin, jeopolitik kamplaşmaların ve korumacı politikaların arttığı bir dönemde olunduğunu söyleyen Koç, şöyle konuştu;

“Bu şartlar altında risk ve fırsatları doğru analiz etmenin yanı sıra ortak çıkarlara yönelik stratejik iş birlikleri kurmak rekabette öne geçmede kritik öneme sahip.”

Küresel Siyasetin Geleceği Hakkında Tartışıldı

Holding tarafından yapılan açıklamada, Koç Holding’in ev sahipliğini yaptığı toplantıya Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Birleşik Krallık’ın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Leo Docherty’in onur konukları olarak katıldığı bildirildi.

Toplantının, Türkiye, Birleşik Krallık ve Avrupa ülkelerinden siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimleri ile sivil toplum temsilcileri ve akademisyenleri bir araya getirdiğine işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Artan jeopolitik rekabetle şekillenen küresel siyasetin geleceğine ilişkin fikir alışverişleri ve değerlendirmelerin yapıldığı toplantının bu seneki başlığının “Bölünmüş Dünyada Avrupa: Rekabet veya İş birliği?” olarak belirlendiği vurgulandı.

Söz konusu kapsamda değişen jeopolitik risklerin küresel ekonomiyi, ticareti, ekonomik güvenliği, uluslararası iş birliğini ve ulusal güvenlik çıkarlarını nasıl etkilediği konuşuldu.

Birleşik Krallık, Türkiye İle İlişkilerine Önem Veriyor

Ayrıca toplantıda, güç rekabetinin ve bölünmüş düzenin şekillendirdiği yeni jeopolitik düzenin Avrupa ve müttefikleri için ne anlama geldiği ile Ukrayna’nın Avrupa’nın güvenliğine olan etkisinin de tartışıldığı bildirildi.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, değişen dünyada Türk dış politikasına ilişkin açıklamalarda bulunurken Birleşik Krallık’ın Avrupa’dan Sorumlu Devlet Bakanı Leo Docherty ise iki ülke ilişkilerine verdikleri öneme işaret etti.

Fırsatlar Doğru Analiz Edilmeli

Toplantının dördüncüsüne ev sahipliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını dile getiren Koç, iki kurum arasında 6 yıldır devam eden stratejik iş birliğinin önemine dikkat çekti.

Koç, “Dünyada güç çekişmesinin, jeopolitik kamplaşmaların ve buna bağlı korumacı politikaların arttığı bir dönemdeyiz. Bu şartlar altında riskleri ve fırsatları doğru analiz etmenin yanı sıra ortak çıkarlara yönelik stratejik iş birlikleri kurmanın da rekabette öne geçmede kritik öneme sahip olduğuna inanıyorum.” dedi.

Chatham House Direktörü Bronwen Maddox ise açıklamasında, İngiltere ve Türkiye’nin Ukrayna, Gazze gibi güncel krizlerde küresel sorunlara çözüm bulma konusunda kritik rol oynadıklarını söyledi.

Maddox, “Ekonomik güvenlik ve çatışma çözümünden, yeni teknolojilerin faydalarını nasıl en üst düzeye çıkarabileceğimize ve risklerini nasıl azaltabileceğimize kadar geniş bir konu aralığında fikri tartışmalar yaptık.” dedi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.