Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sanayi Devi Kocaeli İhracatta Rekora Koşarken, Faaliyetlerinde Dünyanın Her Noktasına Uzandı!

Kocaeli, 2019 Ocak-Ekim'de dünyanın farklı bölgelerindeki 195 ülkeye toplamda 12,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek rekora imza attı.
Sanayi Devi Kocaeli İhracatta Rekora Koşarken, Faaliyetlerinde Dünyanın Her Noktasına Uzandı!
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin imalat sanayi faaliyetlerinin büyük kısmını neredeyse tek başına üstlenen Kocaeli, sanayi başkenti olma yolunda ilerliyor. Kentte yer alan firma temsilcileri, dünyanın hemen her noktasına ulaşarak Türkiye’nin 2019 yılı için koyduğu 182 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşması için büyük çaba sarf ediyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından oluşturulan verilere göre, bu yılın Ocak-Ekim döneminde Kocaeli dünyanın 6 farklı kıtasındaki 182 ülke ile özerk bölgeye ve 13 serbest bölgeye ihracat faaliyetlerinde bulundu. Kentin bu hamlesinden elde edilen gelir ise 12 milyar 611 milyon 916 bin dolar seviyesinde kaydedildi. Yakalanan bu başarı, faaliyetlerde 2018’in aynı ayına kıyasla %8,2 artış olması neticesinde gerçekleşti.

Kocaeli bahsedilen dönemde toplam ihracatının %67’sine denk gelen en fazla ihracatını Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptı. Bu bölgeye yapılan dışa satım tutarı 8 milyar 521 milyon 978 bin dolar olarak ölçüldü.

En Fazla İhracat AB Ülkelerine YapıldıOcak-Ekim’de Kocaeli’den AB bölgesine en fazla ihracat yapılan ülke 1 milyar 109 milyon 685 bin dolar ile Birleşik Krallık oldu. İkinci sırada Hollanda 1 milyar 59 milyon 403 bin dolarla yer alırken, İspanya 868 milyon 146 bin dolarla ve Slovenya 836 milyon 206 bin dolarla dördüncü sıradaki yerini aldı.

Kocaeli, rekor seviyelere tırmanan ihracat faaliyetlerini çoğunlukla Birleşik Krallık, Almanya ve Hollanda’ya gerçekleştirdi. Bu ülkeler yakın coğrafyada bulunuyor fakat kent, oldukça yabancı olduğu bölgelere dahi gerçekleştirdiği ihracat faaliyetlerinde de başarıyı yakalamakta gecikmiyor.

Kocaeli halihazırda AB’nin yanı sıra Nijerya, Singapur, Avustralya, Bahamalar ve Şili gibi dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde ihracat pazarı elde etmiş bulunuyor.

Dünyanın Dört Bir Yanına İhracat YapıldıYılın 10 aylık döneminde hemen her yere ulaşan Kocaelili ihracatçılar elde ettikleri milyon doları aşkın gelirden son derece memnun görünüyorlar. Veriler incelendiğinde Kocaeli’nin söz konusu dönemde 174 milyon Nijerya’ya, 110 milyon Singapur’a, 71 milyon Avustralya’ya, 42 milyon Bahamalar’a, 37 milyon Şili’ye, 24 milyon Yeni Zelanda’ya, 9 milyon Kotdivuar’a, 4,5 milyon Moritanya’ya ve 3 milyon dolar Bruney’e dışa satım yaptığı bilgisine ulaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Bilindiği gibi Türkiye özellikle son dönemlerde Afrika ve Latin Amerika ülkeleriyle ticari ilişkilerini kuvvetlendirdi. İşte bu durumda Kocaelili ihracatçılar büyük rol oynadı. Kent; Küba, Peru, Ekvator, Arjantin, Paraguay, Dominik Cumhuriyeti ve Afrika’da yer alan Zimbabve, Ruanda, Madagaskar, Cibuti gibi ülkelere dahi ürün ihraç etti.

İhracat lideri kent, Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşları arasında bulunan Tüpraş ve Ford Otosan dışında pek çok otomotiv ve kimyasal ürünler firmasını içinde barındırıyor. Söz konusu rekor seviyelerdeki ihracatın da bu sektörlerde kaydedildiği öğrenildi.

Yılın 10 aylık döneminde Kocaeli’den gerçekleştirilen otomotiv ihracatı 5 milyar 655 milyon dolara işaret ederken, aynı dönemdeki kimyasal ürünler ihracatının tutarı ise 3 milyar 856 milyon 933 bin dolar oldu. Türk kimya sektörü ihracatı geçtiğimiz Haziran ayında rekorunu İstanbul ve Kocaeli’nin katkılarıyla yakalamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın