Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Koç Holding ve Yapı Kredi Hisseleri Satış Sonrası Hareketli

Yapı Kredisi Bankası hisseleri, Koç Holding’in satışı sonrası yüzde 7’den fazla düşüş gösterdi. Hisselerde son durum şöyle…
Koç Holding ve Yapı Kredi Hisseleri Satış Sonrası Hareketli
HABER GİRİŞ

Koç Holding, portföyündeki 575 milyon adet Yapı Kredi hissesinin satış işlemini gerçekleştirdiğini, dün gece Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden duyurdu. Satış işlemi 11,75 TL bedel üzerinden toplam 6.756.250.000 TL kaynakla sağlandı.

Koç Holding’in Yapı Kredi hisselerini satması, borsa camiasında bugünün en çok konuşulan konuları arasında başı çekti. Borsa dışında kurumsala yapılan satış sonrasında, Yapı Kredi Bankasının halka açıklık oranı yüzde 32’den yüzde 38,82’ye yükseldi.

Peki toplamda 6,76 milyar TL bedelle gerçekleşen satış işlemi sonrasında hisseler nasıl hareket etti?

Yapı Kredi Hisseleri Sert Satış Yedi

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Yapı Kredi Bankası hisseleri (YKBNK), 25 Temmuz işlemlerini 13,37 liradan tamamladı. Piyasaların 575 milyon adet satış işlemini değerlendirdiği Çarşamba gününe, 12,57 liradan başladı. Gün içinde 12,36 ile en düşüğü, 12,91 ile en yükseği gördü.

Saat 15.23’te ise yüzde 6,80 değer kaybıyla 12,45 liradan işlem görüyor. Bugünkü negatif yönlü seyrin ardından, bankanın hisseleri hem haftalık hem aylık bazda yüzde 3’ün üzerinde değer kaybetmiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Yapı Kredi’deki düşüş sektör endekslerinde de domino etkisi yarattı. Bankacılık endeksi (XBANK) bugün yüzde 4 geriledi.

Koç Holding Sınırlı Pozitiflik Sergiliyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Koç Holding (KCHOL) hisseleri, şu dakikalarda yüzde 1’e yakın kayıpla 117,60 liradan işlem görüyor. Önceki kapanışını 116,5’ten yapan hisseler, 26 Temmuz’a 120,4’ten başladı.

Ancak açılışta gösterdiği güçlü performansı devam ettiremedi ve 116,8’e kadar indi.

Holding hisse senedinin değeri bir hafta içinde yüzde 8, bir ayda yüzde 14 ve bir yılda yüzde 232 prim yaptı.

Her İki Hisse için de Beklentiler Pozitif

PhillipCapital Araştırma Müdürü Onurcan Bal, pay satışı haberinin Yapı Kredi hisselerinde kısa vadeli bir baskı oluştursa da orta vadeli değerlemeler ve beklentiler üzerinde bir etki beklemediklerini söyledi.

Koç Holding için ise “Hem güçlü nakit girişi hem de bu nakdin yeni yatırımlar ve iş kolları için kullanılabilme potansiyeline bağlı olarak KCHOL hissesi için bu gelişmeyi olumlu değerlendiriyoruz.” yorumunu yaparak, orta ve uzun vadede elde edilen nakdin ne yönde kullanılacağının önemli olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.