Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

KLNMA, Bedelli Sermaye Artırımına Gidiyor!

Türkiye Kalkınma Bankası bugün KAP üzerinden yeni yatırımlar için önemli bir adım atarak bedelli sermaye artırımı kararı aldığını duyurdu. İşte detaylar;
KLNMA, Bedelli Sermaye Artırımına Gidiyor!
HABER GİRİŞ

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. (KLNMA) tarafından bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden sermaye artırımına ilişkin yönetim kurulu kararını paylaştı. Banka, kayıtlı sermaye tavanı içerisindeki çıkarılmış sermayesini artırma kararı aldığını bildirdi.

KAP bildirisinde, çıkarılmış sermayesinin tamamını nakden karşılanmak suretiyle yüzde 120 oranında artırarak 5 milyar 500 milyon liraya çıkarılmasına karar verdiğine işaret edildi.

Artırılan sermayeyi temsil etmek üzere, her biri 0,01 lira nominal değerli ve herhangi bir imtiyaz içermeyen payların 300 milyar adedinin tamamı nama yazılı, Borsa’da işlem gören nitelikte ve kayden izlenen pay olarak ihraç edileceği bildirildi.

Mevcut ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanmayacak ve yeni pay alma hakkı açısından 1 lot (100 adet) payın nominal değeri olan 1,00 lira üzerinden Merkezi Kayıt Kuruluşu sistemi esasları çerçevesinde kullandırılmasına karar verildiğine dikkat çekildi.

Yeni pay alma hakkı kullanım süresinin 15 gün olarak belirlendiği ve resmi tatil gününe rastlaması durumunda ise izleyen iş günü akşamı sona erdirileceği eklendi.

GCM Yatırım Banner

Hakları kullanıldıktan sonra kalan paylar, belirli bir süre boyunca nominal değerden düşük olmamak kaydıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasası’nda oluşacak fiyattan satılacağı vurgulandı.

KAP bildirisinde, Borsa İstanbul A.Ş.’de Birincil Piyasa’da satılamayan paylarınsa Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) belirlediği kurallar çerçevesinde 6 iş günü içinde iptal edileceği belirtildi.

Bedelli sermaye artırımından elde edilecek fonların kullanımına ilişkin olarak SPK’nın Pay Tebliği’ne uygun olarak hazırlanan raporun yönetim kurulu kararıyla onaylandığına işaret edildi.

Banka, 10 milyar lira olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 2 milyar 500 milyon lira olan çıkarılmış sermayesinin, tamamının nakden karşılanmak suretiyle 3 milyar lira yani yüzde 120 oranında artırarak 5 milyar 500 milyon liraya çıkarmaya karar verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.